Novinky | Profem

Vydali jsme další číslo zpravodaje Vaše právo

Eva Michálková

17.12.2021

Vydali jsme další číslo zpravodaje Vaše právo

Vydali jsme letos poslední číslo zpravodaje Vaše právo, ve kterém vám přinášíme informace, analýzy nebo kazuistiky k problematice domácího a sexuálního násilí. O čem všem se ve zpravodaji dočtete?

Jak funguje vykázání?

V tomto článku přinášíme informace o tom, co je to vykázání, jak funguje a jak klíčovým preventivním nástrojem v ochraně obětí domácího násilí je. Informace vychází z našeho klientského případu, který jsme řešili v jednom z třech našich intervenčních centrech. Ta najdete v Příbrami, Benešově a Berouně:

 

Intervenční centrum Beroun

Adresa: Wagnerovo náměstí 1541
Osobní konzultace: po předchozím objednání
Tel.: 774 433 014
E-mail: ic@profem.cz

 

Intervenční centrum Benešov

Adresa: Piaristická kolej, Masarykovo nám. 1
Osobní konzultace: út 9.00 - 15.00 po předchozím objednání
Tel.: 774 433 014
E-mail: ic@profem.cz

Intervenční centrum Příbram

Adresa: Dlouhá 97
Osobní konzultace: po 9.00 - 15.00 po předchozím objednání
Tel.: 774 433 035
E-mail: ic@profem.cz

 

Linka právní pomoci slaví dvacet let

Už od samotného vzniku organizace proFem jsme si kladli otázku, jak efektivně zařídit, aby se tolik potřebná pomoc rozšířila mezi co největší počet týraných a ohrožených žen. Proto jsme již v roce 2001 spustili první linku právní pomoci - v té době unikátní projekt, který u nás neměl obdoby. Jak konkrétně linka funguje a s jakými otázkami se na nás volající obrací? To vše čtěte v článku Linka právní pomoci slaví dvacet let.

Kolik žen má zkušenost se sexuálním násilím?

I ve zpravodaji shrnujeme hlavní výstupy reprezentativního výzkumu, který pro nás realizovala agentura MindBridge Consulting, a.s. Ve výzkumu jsme se zaměřovali na výskyt sexuálního násilí a sexuálního obtěžování u osob starších 18 let v ČR. Výsledky jsou znepokojující: každá druhá žena starší osmnácti let zažila během svého života nějakou formu sexuálního násilí nebo obtěžování. Téměř každá desátá žena byla během svého života znásilněna. To je v přepočtu asi 409 tisíc žen. Čtěte více o výstupech ve zpravodaji.

Evropský soud pro lidská práva a násilí na ženách: rozhodovací praxe

I v roce 2021 se Evropský soud pro lidská práva („ESLP“) věnoval řadě případů genderově podmíněného násilí na ženách. V tomto článku přinášíme výběr těch nejvýznamnějších a nejzajímavějších z nich.

Zpravodaj zdarma stáhněte zde.