Pavlína Mádlová
23.03.2021
Sledovací zařízení a jak se jim bránit
Máte pocit, že se někdo naboural do vašeho telefonu nebo počítače? Ví váš partner/partnerka o tom, kde jste byli, s kým jste si telefonovali, zná obsah vašich e-mailů a sms zpráv, aniž byste mu/jí o tom řekli?
Pokud ano, je velice pravděpodobné, že má někdo přístup k vašemu telefonu nebo počítači nebo vám byl do zařízení nainstalován takzvaný spyware nebo stalkerware - aplikace určená ke špehování. Nejpoužívanějšími sledovacími aplikacemi v Česku jsou například Cerberus a Traca.
Co vše se dá prostřednictvím takové aplikace sledovat?
- GPS – pohyb zařízení
- přístupy do pošty
- nahrávání obrazu - kamera
- nahrávání klávesnice
- nahrávání zvuku - mikrofon
Na co si dát pozor? Jaké jsou varovné signály toho, že vám někdo podobnou aplikace do mobilu či počítače nainstalovat?
- zvýšený tok dat oproti normálu (zjistíte v nastavení telefonu)
- problikávající ikonky (kamera, mikrofon, ...)
- přetížená baterie, telefon se zahřívá, i když jste s ním vůbec nepracovali
- neobvyklá aktivita (systémové zvuky, zařízení se samo rozsvítí či se samo restartuje)
Co můžete dělat?
- Na svém telefonu si nastavte, aby se přijaté zprávy nezobrazovaly na zamčeném displeji. Tak předejte tomu, aby kdokoli v blízkosti vašeho telefonu viděl náhled toho, co vám právě přišlo.
- Odinstalování aplikací – návody najdete na internetu, například na této stránce, či do vyhledávače zadejte například: Jak odinstalovat sledovací aplikaci. Případně můžete zajít do autorizovaného servisu.
- V online obchodu, např. Google play se dá zjistit historie stahovaných aplikací. Pokud by ji někdo do Vašeho telefonu stáhl, máte možnost ji tam najít.
- Tovární nastavení telefonu. Smaže sice všechny kontakty, fotky (ty si zálohujte), ale vymaže všechny nainstalované aplikace ve Vašem telefonu.
Jak sledování zamezit, jak mu předejít?
- Vypnutí detekce GPS signálu, nikdo nemůže sledovat váš pohyb.
- Režim letadlo či vyjmutí baterie, pak nemůže být váš telefon pomocí špehovací aplikace dál sledován.
- Nainstalujte si AppNotifier, aplikaci, která vás upozorní na to, kdyby vám do telefonu vzdáleně byla nainstalována sledovací nebo jiná aplikace. Nejde to ale zjistit zpětně.
- Nastavte si například pomocí aplikace PulseSMS otevírání zpráv v telefonu heslem. Pokud by někdo znal vaše vstupní heslo do telefonu a dostal se dovnitř, ke zprávám se už nedostane.
- Nastavte si otevírání telefonu obličejem nebo otiskem prstu.
- Zvolte způsob dvoufázového ověření při přihlašování například do Messengeru nebo na Instagram.
- Nainstalujte si aplikaci (např. NortonAppLock), pomocí které můžete uzamknout vstup do vašich aplikací v telefonu, zejména na e-mail a sociální sítě.
- Zakoupení nového telefonu, SIM karty. Nemějte s partnerem/partnerkou stejný účet u operátora. Spravujte si svůj vlastní, ať nad ním máte kontrolu jenom vy.
Informace v tomto článku vycházejí ze školení o IT bezpečnosti, které nám poskytl Filip Černický.