Novinky | Profem

Mezinárodní den proti násilí na ženách

Eva Michálková

25.11.2021

Mezinárodní den proti násilí na ženách

I letos si v proFem připomínáme 16 akčních dní proti násilí na ženách. Ty začínají 25.11 k příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách a končí 10.12 na Den lidských práv.

Co vše k této příležitosti připravujeme a do jakých aktivit jsme zapojeni?

 

Specializované centrum pro oběti sexuálního násilí

Jako první v České republice začínáme budovat centrum, v němž oběti sexuálního násilí dostanou komplexní pomoc. Otevřené by mělo být v příštím roce. Centrum jsme představili na tiskové konferenci Úřadu vlády 22.11 a hovořili podrobněji o službách, které oběti v centru najdou. To budou mimo jiné krizová pomoc, krizový byt, zdravotní ošetření a sběr důkazů. Významnou část budování centra nám umožňuje grant z Fondů EHP a Norska. 

Vznik takového centra však není jednoduchý. Čeká nás rozsáhlá rekonstrukce, zařízení celého objektu, aby se v něm naše klientky a naši klienti cítili, co nejbezpečněji, ale také navýšení našeho personálu, abychom dokázali pomoci opravdu všem, kteří to potřebují. Souhlasíte s tím, že by v Česku měla být dostupná pomoc obětem sexuálního násilí? Podpořte vznik prvního centra pro oběti sexuálního násilí!

 

Znásilnění pod kůží (dokument ČT)

S čím vším se setkávají oběti sexuálního násilí, pokud se věc rozhodnou nahlásit na policii? Jak to na ně dopadá? Co dělat lépe? Odpovědět na tyto otázky si klade za cíl nový dokumentární film režisérky Kateřiny Hrochové a Jaroslava Hrocha. A to prostřednictvím reálných příběhů žen, které sexuální násilí zažily, a které při řešení této situace narazily na řadu překážek, nepochopení ze strany institucí či odborníků, či dokonce obviňování nebo zpochybňování.

Děkujeme autorům dokumentu, že nás ke spolupráci oslovili, a že se jim podařilo zachytit problematiku sexuálního násilí v celé její šíři.

Dokument si můžete pustit přímo na webu České televize.

 

Abuse is not Love (Yves Saint Laurent Beauty)

Abuse is not Love - to je motto nové kampaně a projektu, na kterém spolupracujeme se společností Yves Saint Laurent Beauty. 24.11 jsme tento projekt odstartovali společnou tiskovou konferencí, na které jsme diskutovali o tématu partnerského násilí a o tom, jaké varovné signály se v násilném vztahu mohou objevovat.

Právě na tyto signály se bude zaměřovat kampaň, kterou YSL právě nyní spustila. Kampaň sledujte již nyní na Instagramu L'Oréal CZ/SK, nebo na našich sociálních sítích.

 

Za bezpečný domov (Ikea, Koalice Nena)

Jako členská organizace Koalice NeNa jsme již rok partnerem společnosti IKEA v projektu zaměřujícím se na zlepšení situace v oblasti domácího násilí. I letos vytvořila IKEA videospot zaměřující se na tuto problematiku a to k právě k příležitosti Mezinárodního dne boje proti násilí na ženách. Video zobrazuje bariéry v odchodu obětí z násilného vztahu. A to konkrétně ze strany jejich blízkého okolí, které často prožívané násilí zlehčuje, zpochybňuje nebo oběť od odchodu odrazuje. 

 

Společně proti násilí na ženách (ČŽL)

Fyzické, nebo sexuální násilí zažila každá třetí Češka. V České republice existují služby pro oběti i osoby ohrožené násilím. Stále ale chybí ale komplexní pomoc a ochrana obětí. Právě tomuto tématu se věnuje konference České ženské lobby, která se koná online 25.11 od 17 hod. Na konferenci vystoupí také naše ředitelka Jitka Poláková. Více o konferenci najdete na webu ČŽL.