Jeden svět:

Naďa Gubová

20.03.2019

Jeden svět: "Reds, do toho!"

V úterý 19.3.2019 jsme ze zúčastnili promítání dokumentárního snímku "Reds, do toho!", které bylo pořádáno v rámci festivalu Jeden svět.

Projekce filmu proběhla v Polanově síni městské knihovny v Plzni a zúčastnili se jí studenti a studentky plzeňského gymnázia. 

Dokumentární film pojednává o trestném činu, který se stal v malém městečku Steubenville v Ohiu. Hráči amerického fotbalového týmu Reds na jednom z večírku sexuálně zneužili nezletilou dívku. Dokument odkrývá zločin vrstvu po vrstvě a neodhaluje pouze spoluvinu trenérů, učitelů a rodičů, ale i to, jakou roli v podobných případech hrají sociální sítě. Režisérka poukazuje na silnou podporu hráčů amerického fotbalu, díky ní již v minulosti byl podobný čin skryt. Odkrývá smýšlení místního obyvatelstva a rozdílné pohledy vnímání tohoto činu. 

Po promítnutí filmu jsme se studenty a studentkami diskutovali o rozdílné kultuře v České republice a v Americe. O kultuře znásilnění, která je v tomto městečku velmi opředena mýty typu..."mohla si za to sama, protože s nimi na večírek šla...", "...věděla, co dělá...", "...přece mu kvůli 5ti minutám nezničí život...", apod. Studenti a studentky se zajímali o možnosti prevence těchto incidentů a také se ptali, na koho se mohou obrátit, pokud se s tímto setkají osobně nebo ve svém okolí. Zajímali se o dostupné formy pomoci v České republice.

Děkujeme organizátorům festivalu, stejně tak jako všem divákům a divačkám, že se o toto palčivé téma zajímají!