Novinky | Profem

Bouráme a stavíme! Rekonstrukce PORTu je v plném proudu

Barbora Báštěcká

26.04.2023

Bouráme a stavíme! Rekonstrukce PORTu je v plném proudu

Budujeme první komplexní centrum pro oběti sexuálního násilí PORT. Rekonstrukce už je v plném proudu. Zajímá vás, jak to v našich prostorech na pražském Břevnově aktuálně vypadá?

Vytváříme empatické prostředí, kde lidé, kteří zažili sexuální násilí, najdou veškerou potřebnou pomoc. Kromě sociálního a právního poradenství, individuálních a skupinových terapií, zde bude k dispozici také základní lékařské ošetření, možnost testování na pohlavně přenosné choroby, sběr a uchování důkazů, výslechová místnost nebo krizové ubytování.

K tomuto účelu jsme získali prostory od městské části Praha 6. Bývalé kanceláře pošty však měly velmi daleko od toho, aby se zde oběti sexuálního násilí cítily dobře a začaly se zotavovat z traumatického zážitku. Aktuálně tedy napínáme naše síly k rekonstrukci, abychom klientkám mohli poskytovat pomoc v co nejpříjemnějším prostředí.

Jak to nyní vypadá?

Po náročném a dlouhém výběrovém řízení jsme zahájili spolupráci se stavební firmou. Nejprve jsme našim zaměstnankyním udělali prohlídku a přiťukli si na zahájení rekonstrukce. V prvním kroku jsme začali s bouráním (tímto se znovu omlouváme obyvatelům okolních bytů za hluk). Bourací práce jsou úspěšně za námi a dostáváme se do další – konečně stavitelské – fáze, ve které se prostory pomalu mění do podoby, kterou jsme si představovali. 

Aktuálně máme hotovou dispozici s rozdělením na konzultační místnosti, terapeutovny, ordinace, ale i kancelářské zázemí a další nezbytné prostory. Všechny místnosti jsou krásně prosvětlené, z čehož máme radost. Začínáme také rozvádět elektřinu. Jak ale můžete vidět na fotografiích, spoustu práce máme ještě před sebou.

gallery

Co se týká nestavebních činností okolo PORTu, i tam se posouváme dopředu. Vytváříme metodiky jednotlivých služeb a rozebíráme všechny možné situace, které mohou nastat. Přemýšlíme zároveň nad tím, jaké konkrétní potřeby mohou příchozí klientky mít, abychom jim dokázali co nejefektivněji pomoct. Jednáme také s dalšími orgány a odborníky z oblasti zdravotnictví, zdravotního pojištění nebo policie a snažíme se získat politickou a institucionální podporu připravovaných služeb.

Chcete se podílet na budování bezpečného prostředí pro oběti sexuálního násilí? Staňte se naším podporovatelem, sledujte nás na Instagramu nebo Facebooku, přihlaste se k odběru našeho newsletteru nebo přispějte na naši sbírku.

Pokud vše půjde podle plánů, dveře PORTu by se obětem sexuálního násilí měly otevřít na konci letošního roku. Zajímá vás, jaké služby zde budeme poskytovat? Více informací o dostupných službách najdete zde.

Připomínáme, že mnoho služeb pro oběti sexuálního násilí, především poradenství nebo krizovou intervenci, nabízíme už nyní. Pokud jste vy nebo někdo z vašich blízkých zažili sexuální násilí, můžete se na nás obrátit.