Otázka:

Dobrý den, váš kontakt jsem dostala v organizaci ROSA, kde jsem se byla poradit o své současné situaci. Manžel se v minulosti dopouštěl fyzického násilí, které časem přešlo více v násilí psychické. Dlouhodobě nepracuje a domnívám se, že za poslední 3 roky si ani neplatí pojištění. O tomto tématu se odmítá bavit, ale zároveň není schopen posoudit možné reálné následky, které by postihly celou rodinu. Máme 2 dospělé studující děti a 2 děti na ZŠ. Jsem soběstačná a jsem schopná zajistit i svoje děti, jen nechci doplatit na nezodpovědné chování mého manžela. Byt po rodičích je ve společném jmění. Ráda bych nejdříve zkusila možnost zúžení společného majetku, případně rozvod. Vzehledem k tomu, že jsem dost pracovně vytížená a v oblasti práva se vůbec nevyznám, chtěla bych se zeptat do jaké míry je možná pomoc z vaší strany ohledně přípravy dokumentů potřebných pro žádosti, žaloby?? Nevím přesně, jaké pojmy se správně používají. Placené právní poradenství si ze svého platu dovolit nemohu. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

naše organizace nabízí sociálně právní poradenství, které spadá do sociálních služeb a jsou poskytovány zdrama. Bohužel, vzhledem k omezeným finančním možnostem organizace jsme museli dospět k následujícím opatřením.

Bezplatně poskytujeme sociální poradenství a 5 hodin právní konzultace (včetně práce, kdy napříkald advokátka sepisuje návrhy apod.).

Pokud je potřeba delší spolupráce s advokátkou, vstupujete do návazné služby právní pomoci, která již nespadá do sociální služby poskytované v naší organizaci. Podepisujete smlouvu o pravní pomoci s advokátkou. ProFem je tedy zprostředkovatel, ale nikoli poskytovatel služby. Při této službě se již přihlíží k finančním možnostem klientky. Na první schůzce klientka vyplňuje prohlášení o majetkových poměrech, z tohoto prohlášení pak vycházíme, když zvažujeme finanční spolupodílení se na službě. Pohybovat se může v rozmezí 100Kč-400Kč. Ale tato částka je velice individuální.

Pokud vám stačí telefonická konzultace, tak zavolejte na telefonní číslo 608 22 22 77 v úterý 9,00-12,00 nebo ve středu 17,30-20,30. Na telefonu jsou právničky, které Vás mohou nasměrovat a v postupu Vám poradit.

Pokud tedy budete chtít, můžeme si domluvit společnou schůzku, která, samozřejmě, není hrazená.
Přeji hezký den

Odpovídá: Naďa Růžková