Otázka:

Dobry den, s mym ex jsem se rozesla nekdy v lete , protoze kdyz se napil alkoholu opakovane me napadal slovne i fyzicky a naposled svym chovanim ohrozil i naseho ted uz rocniho syna. Na podzim jsme byli uz i u soudu kvuli uprave pece o dite , syna mam v peci ja a on ho muze vidat kazdou lichou sobotu a nedeli , ale on se u soudu rozbrecel , tak mi ho bylo lito a pristoupila jsem na to ,ze mu ho budu vozit ja ty liche soboty a nedeli do jeho mista bydliste ( bydli asi 35 km od meho bydliste ˇ) Myslela jsem, ze to tak bude fungovat, ale bohuzel to tak neni, on mi porad pise zpravy a vola , kde mi vyhrozuje a urazi me a kdyz mu ho tam vezu, tak take je na me hnusny a dela naschvaly. Tak jsem dosla nedavno opet na socialku, kde jsem rekla, ze to takhle dal nejde , jestli by to neslo zmenit . Muj ex i kouri travu tak se take bojim z toho duvodu mu tam maleho nechavat samotneho. Take se pokusil o sebevrazdu a bral antidepresiva . Na socialce jsme sepsala novy navrh a patnacteho unora mame soudni rizeni . Muj ex ale zacal zase vyvadet , vyhrozuje a urazi me atd. Uz jsem z toho na nervy , porad se klepu a bojim se ho .Tento vikend ma mit maleho jeste podle toho rozudku ,ale bojim se mu ho tam vest, nebydli tam sam bydli tam se svoji kamaradkou ktera ma dve deti a rada se napije alkoholu o deti se moc nestara a jeste s jednou kamaradkou ktere je asi 16 let zanedbava skolni dochazku a take rada popiji alkohol. A ttady to hoto prostredi nechci maleho davat bojim se o nej .. Prosim mohli byste mi nejak pomoct .. Dekuji mockrat

Odpověď:

Dobrý den,


děkujeme za Vaši důvěru s jakou se na nás obracíte. Věříme, že Vámi popsaná situace je velmi obtížná a stresující, zvlášť pokud se dotýká i Vašeho malého syna. Jednotlivé kroky, které jste udělala, aby jste co nejvíce ochránila sebe a synka jsou naprosto správné a musím jen ocenit Vaši snahu situaci řešit.
Vaše komunikace s Odborem sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), je také velmi dobře nastavená. Nebojte se soc. pracovnicím sdělit Vaše obavy o syna a dále i to, že je expartner uživatel návykových látek či jaké je nevyhovující prostředí u otce je. OSPOD má v tomto směru kompetence a možnosti, jak zakročit a dítě ochránit. Navíc to pro Vás může být důvod, proč u soudu můžete žádat asistovaný styk (aby bylo zajištění bezpečí syna).
Ohledně situace, kdy synka na předání osobně vozíte, je možné u soudu tuto skutečnost zmínit a upravit. Zřejmě to musí být pro Vás i finančně nákladné hradit tyto cesty. K soudu si s sebou můžete vzít Vám blízkou osobu, která Vám bude oporou a podpoří Vás už jen svou přítomností. Také se tím můžete vyhnout případnému slovnímu napadání ze strany expartnera. Doporučuji Vám zvážit pomoc od právního zástupce, který by byl pro Vás velkou oporou. U soudu bych doporučila také zmínit expartnerovo nevhodné chování před synem, obtěžující telefony, urážky. V tomto směru by bylo pro Vás nejvhodnější, aby jste na urážlivé sms neodpovídala a popřípadě ukládala jako důkaz. Z výpisu hovorů je také možné zjistit neadekvátní četnost hovorů na Vaše tel. číslo např. za 1 měsíc. Pokud Vám expartner vyhrožuje a to buď telefonicky, lze si hovor nahrát. Pokud k vyhrožování dochází během předávání synka, lze také jeho chování nahrát na mobilní telefon - toto by byly důkazy, které můžete použít v případě pokud by jste se rozhodla podat na expartnera trestní oznámení ve věci vyhrožování.

Můžete zvážit přítomnost další osoby u předávání, někdo z Vaší rodiny, kamarádi. Kteří by mohli případně dosvědčit jeho nevhodné chování. Přítomnost druhé osoby u předávání také může snížit tlak z jeho strany, protože bude mít větší zábrany.

Naše organizace nabízí služby v Praze, Příbrami, Berouně a Benešově, kde je možné si domluvit i soobní konzultaci. Uvádíte však, že jste z Jihočeského kraje, v tom případě je možné nás kontaktovat na lince právní pomoci, na čísle 608 22 22 77 a to v út 9-12h, st 17,30-20,30h. V tento čas je na telefonu právnička či advokátka a může Vám konrétněji zodpovědět Vaše dotazy.

Pokud byste přeci jen uvítala osobní konzultaci a jsou pro Vás naše pobočky nadostupné, je možné kontaktovat Intervenční centrum v Českých Budějovicích, které má jistě povědomí o dalších dostupných službách v kraji. Informace o službě naleznete na uvedeném odkazu:

http://www.dchcb.cz/sluzby-a-projekty/intervencni-centrum/

Doufám, že jsem Vám ve Vaší situaci pomohla. Pokud budete chtít napište či zavolejte, jsme Vám k dispozici.
Hezký den

Odpovídá: Andrea Šimek Mahlová