Otázka:

Dobrý den, můžete mi poradit? Rozešli jsme se s EX. Mám dvě děti, 1.5letého syna kojeného, 4letou dceru. Nemáme určen styk. Otec již dvakrát porušil dohodu ohl. vrácení dcery a s cílem najet na střídavou péči ji nevrátil. Já požaduji výlučnou. Vrátila se po 9 dnech s viditelnou změnou chování, zvýšenou fixací na mě. Do té doby jezdila k otci ráda se slovy že jede na výlet, ale při jejím předání došlo k mému fyzickému napadení za účasti dcery a svědků. Dále při předávání dochází ke slovním potyčkám, kdy mi otec nadává a dcera to špatně nese. Do vynesení soudu jsem se rozhodla dceru nepředávat, nebot se bojím o psychické zdraví dcery a o to, aby otec neunesl kojeného syna. Navíc naposledy dcera řekla do očí několikrát, že s ním jet nechce. Začalo tam přemlouvání, dcera tím strašně trpí. Do telefonu mu též říká, že s ním jet pryč nechce. Nabízela jsem otci asistovaný styk , styk u nás doma - vše odmítl. Požaduje děti odvézt a nechat si je, jak uzná za vhodné. Já jeho rodičovská práva uznávám, nicméne tvrdím, že na styku se musíme domlouvat. Když nevyhovím jeho požadavkům, obléhá náš dům, sleduje mě autem, byl pokus ukrást dceru ze školky. Situace je to strašná, nebot mě atakuje,že bráním styku, dcera k němu nechce, já navrhuji jiné styky. Je dost agresivní i ve slovním projevu.Chci se zeptat. Co byste mi poradili? 2 předběžná opatření mi soud zamítl, za 14 dní začíná soud. Na PCR jsem nahlašovala sledování, jeho útok. Vadí mi, že ikdyž ho pozvu domů, jediné, co ho zajímá. Zapne telefon a začne přemlouvat dceru, at jede. když řekne, že ne, obvinuje mě z manipulace. Když by se mu podařilo ji přemluvit, tak to chce použít proti mě, že jsem nepředala. Považuji toto za psychické týrání dítěte.Jaký na to máte názor vy? Ráda bych třeba i zavolala, nebot zaplatila konzultaci. Styku bránit nechci, ale domluva není možná a otec je dost agresivní. Prosím poradte.Iva P

Odpověď:

Dobrý den,

chápu, že Vaše situace je velmi těžká a oceňuji, že jste se rozhodla ji řešit a obrátila se na nás o radu.

Vaše situace je velice akutní a není mnoho času na přípravu. Vzhledem k dopadu na dceru bych určitě doporučila co nejdříve vyhledat dětského psychologa. Pokud má dcera po návštěvě následky, jak popisujete, může být pro ni úlevné si o tom s n-ěkým promluvit. Po několika navštěvách může i dětský psycholog vyhodnotit vliv otce na dceru a případně doporučit asistovaný styk v nezávislé organizaci, která tuto službu poskytuje.

Ohledně rozsahu styku, dokud soud nerozhodne, je možné uzavřít mimosoudní dohodu s expartnerem na Oddělení sociálně právní ochrany dětí. Je to sice právně nevymahatelné, ale je to už oficiálnější podoba, o které ví třetí nezávislá strana, navíc pracovnice nebo pracovník OSPOD v případě soudu Vaše děti zastupuje. Dáte tím najevo svou snahu se domluvit.

Vzhledem k tomu, že Vás čeká soud, myslím si, že by bylo vhodné domluvit se na osobní konzultaci s právním poradcem. Tuto službu my poskytujeme v Praze a Středočeském kraji. Uvádíte, že jste z Ústeckého kraje, proto by pro Vás mohlo být výhodnější obrátit se na organizaci, která působí tam. Tou je například Intervenční centrum Spirála, na konzultaci se s nimi můžete domluvit na čísle 475 603 390, které je v provozu nonstop.

Doporučuji Vám přinést si pak s sebou na schůzku dokumenty, které nyní máte k dispozici, to znamená rozhodnutí o zamítnutí předběžných opatření a záznam o oznámení na Policii, případně další, které se této věci týkají, pokud nějaké máte.

Samozřejmě pokud budete potřebovat, můžete se na nás opět obrátit prostřednictvím e-mailu nebo zavolat na naši linku 608 222 277, a to ve všední dny mezi 9:00 a 16:00 hodin. Na tomto čísle také provozujeme linku právní pomoci, a to v úterý 9-12 a ve středu 17,30-20,30, kdy je na telefonu advokátka.

Přeji mnoho sil v nastávajícím soudním řízení

S přátelským pozdravem

Odpovídá: Simona Domesová