Otázka:

Dobrý večer prosím potřebují pomoc 15 let žijí s přítelem na začátku bylo vše v pořádku před pěti lety jsme koupily dům narodil se syn 3,5 let přítel strašně chtěl dítě jenže začal pít jak se malý narodil každý den po práci sedí v hospodě přijde večer když už spime strašně se hadame i mě už kopl do břicha natlacil na zeď vyčítá mě jak jsem hrozná máma že na syna kricim a že mu nedavam lásku jenže já už jsem strašně vynervovana a vym že to dělám proto se snim chci rozejít ale přítel mě vyhrožuje že syna mě vezme že ho nedostanu. Bojím se že když se syna zeptaji tak řekne že chce být s tatou protože ho vidí tak málo tak je mu vzácný. Taky mě vyhrožuje že dost vlivných lidí který mu pomůžou aby syna dostal on. Poradce jak to mám řešit deluji

Odpověď:

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Věřím, že je těžké přijmout takovou změnu v chování partnera, tím spíš, po 15 letech soužití.

V dotazu uvádíte, že se s ním chcete rozejít. Budu se tedy držet tohoto postupu. I pokud se nerozhodnete vztah ukončit, doporučila bych Vám se obrátit na místně příslušné oddělení sociálně právní ochrany dětí. Kde sdělíte, jak se partner chová, a že se obáváte jeho vlivu na syna. I když násilí není směřováno vůči němu, může syn vnímat atmosféru v rodině, pokud je, například, svědkem násilí, může to negativně ovlivnit jeho psychický vývoj. Pokud byste se rohodla opravdu vztah ukončit, podejte ve spolupráci se sociální pracovnicí na zmíněném oddělení "Návrh na svěření syna do péče". V tomto věku soud prošetřuje, především, podmínky pro výchovu dítěte u rodičů, syn je příliš malý, aby se soud striktně řídil tím, ke komu on chce jít. Názorem dítěte se soud řídí ve vyšším věku. Proto jsou Vaše obavy v tomto směruzbytečné.

Chápu, že se tomu těžko věří, ale výhrůžky ze strany partnera bývají spíše projevem zoufalství než skutečné moci.

Co mi přijde zásadní je vyřešení bytové situace. Nevím, zda je pro Vás reálně se s partnerem domluvit a nadále žít ve společném domě. Doporučila bych tedy současně řešit majetkové vyrovnání a případně oddělení domácností. Ale k tomu, abych poradila další postupy mám málo informací. Na koho je například dům napsán, z jakých financní jste dům kupovali apod.

Uvádíte, že jste z Pardubického kraje. Posílám kontakt na Intervenční centrum v Pardubickém kraji, pokud byste sovu situaci chtěla řešit osobně. http://www.skp-centrum.cz/rodina-a-deti/intervencni-centrum/

Pokud bych Vám mohla ještě pomoci, určitě se na nás obraťte!

Přeji mnoho sil, s pozdravem

Odpovídá: Naďa Gubová