Otázka:

Dobry den prosim potrebuji poradit,tyka se to me dcery.Je vdana dvanact roku a ma dve dcery. Jeji manzel nebyl nikdy romantik,ale o rdinu se staral,byl sice zarlivy,ale posledni dobou zacal to dosti prehanet,take ji zhazuje pred cizimi i rodinou,hada se pred detmi,pred druhyma dela hodneho,ale dceru teroryzuje cim dal vice,vcera me rano volala,ze ji vecer zhodil z kola-nasylim ji zatlacil do domu,sebral telefon,aby nikomu nevolala a zamkl dum,aby neutekla,rano me to rikala v slzach,ale nikomu vice to rict nechtela,ani vlastnimu otci,mela narazenou ruku a modriny na obou rukach.Nevim co mam delat,dcera se hou urcite boji a nebo veri ze to bude dobre? Prosim poradte co mam delat? Dekuji moc predem

Odpověď:

Dobrý den, paní Černochová,

děkuji za důvěru v naší poradnu, se kterou se na  nás obracíte. Věřím, že Vaše situace musí být náročná, jak pro Vaši dceru, tak pro Vás, jako rodiče. Bohužel, krok k řešení je spíše na straně Vaší dcery. Nepíšete, jak se k situaci staví, zda s Vámi jednotlivé konflikty sdílí, žádá Vás o pomoc?

Prvně bych chtěla především informovat o možnostech pro Vaši dceru, které můžete předat. Vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobé násilí, dle Vašeho popisu eskalující, jedná se jednoznačně o domácí násilí. Při podobném konfliktu nebo co nejdříve po něm (pokud jí manžel sebere telefon), je vhodné kontaktovat policii. Ta situaci vyhodnotí, po té může manžela vykázat ze společného obydlí na dobu 10ti dnů. Jedná se o preventivní opatření, během této lhůty on nesmí vstoupit do společného obydlí, ani manželku nijak kontaktovat. To dává Vaší dceři prostor pro to, aby se rozhodla, co dále...Mimo jiné  má možnost vykázání prodloužit až na dobu 6ti měsíců. V tom jí pomůže i místně příslušné intervenční centrum, ve Vašem případě IC ve Zlíně, posílám odkaz na jejich stránky:

http://www.centrum-poradenstvi.cz/intervencni-centrum.html

Pokud by dcera nechtěla vyhledat pomoc policie, doporučuji především, po každém konfliktu vyhledat lékařské ošetření, aby měla potvrzení o tomto jednání, pokud se k řešení rozhodne.

Věřím, že pro Vás, jako rodiče, je náročně přihlížet tomu, že si nechá toto chování líbit. Ale z naší praxe víme, že není vhodné oběti tlačit k řešení. Většinou to vede k tomu, že se k agresorovi vrátí. Proto, co můžete dělat Vy, je především poskytnout bezpečný prostor, kde se může svěřit a poradit se. Můžete podat informace o vykázání. Případně společně s dcerou vyhledat pomoc psychologa, který s ní může pracovat na tom, aby našla sílu k řešení situace.

Pokud bduete mít doplňující dotazy, obraťte se na nás emailem nebo na naši linku právní pomoci na telefonním čísle 608 22 22 77.

S přátelským pozdravem

Odpovídá: Naďa Gubová