Otázka:

Dobrý den, po 10tiletém domácím násilí jsme v 07/2012 odešla ze společné domácnosti se třemi dětmi.Nebyli jsme manželé. V 02/2012 byli soudně děti svěřeny do mé péče a otci stanoveno výživné ve výši 4000,- Kč na všechny tři děti.Otec alimenty neplatil pravidelně,jen symbolicky a to že 3 měsíce nezaplatil a čtvrtý měsíc 1000,- Kč na 3 děti,abych nemohla podat trestní oznámení..Podala jsem návrh na exekuci ze mzdy.Soud nařídil exekuci 01/2014,ale zaměstnavatel si svou povinnost neplní.Zaměstnavatel měl provádět srážku běžného výživného a srážku na dluh na výživném. Snažila jsem se kontaktovat zaměstnavatele,ale zbytečně .Až dnes mi účetní zdělila,že nejde provádět srážku ze mzdy,když má tři vyživovací povinnosti,ale ty vyživovací povinnosti má právě na děti,které byli svěřeny mě do péče a nebyli s dětmi ve společné domácnosti. Nevím co mám dělat,abych uplatnila práva dětí k úhradě výživného. Tím,že jsem opustila společnou domácnost jsem se domnívala,když takový krok udělám,že budu já i moje děti v bezpečí a v klidu,ale není to tak. Dnes si sice bývalý druh dává pozor,aby mě a děti neuhodil,ale psychicky nás týrá stejně,telefonicky vyhrožuje,napadá slovně,uráží mě apod.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud zaměstnavatel neplní exekuci hrozí mu pokuta až 50 000,- Kč a také na něj můžete podat poddlužnickou žalobu. Nevím zda máte soukromého nebo soudního exekutora, podle toho ho kontaktujte nebo soud a to, že zaměstnavatel neplní mu sdělte.
Nerozumím ve Vašem mailu této formulaci: cituji z Vašeho mailu: "...že nejde provádět srážku ze mzdy,když má tři vyživovací povinnosti,ale ty vyživovací povinnosti má právě na děti,které byli svěřeny mě do péče a nebyli s dětmi ve společné domácnosti.". Nerozumím. Děti nebyly ve spol. péče s dětmi?? Možná jste se spletla, kdyžtak to upřesněte.
Pokud Vás bývalý druh stále terorizuje, sbírejte důkazy, smsky, maily, nahrajte si jeho návštěvu na mobil (video), nahrajte si jehi sprostý telefonát, zajistěte si svědky (kamarádky, kolegyně, rodiče, příbuzní), abyste to mohla ohlásit na policii. Jeho jednání může naplnit některý trestný čin, např. vyhrožování, pronásledování apod. Bránit se určitě můžete. Případně se lze bránit žalobou na ochranu osobnosti. Je ale potřeba soudu dodat nějaké důkazy.
Pokud s exekucí neuspějete nebo budete ještě něco potřebovat, neváhejte se na nás zase obrátit.

Odpovídá: