Otázka:

Dobrý den, můj přítel se mi nedávno svěřil, že ho doma otec mlátí a vyhrožuje smrtí. Hraje v tom roli také alkohol. Přítel je velice uzavřený a někdy není schopný se svěřit ani mě. Brzy mu bude 17. Mám o něj veliký strach, už si nevím rady. Předem děkuji za radu...

Odpověď:

Dobrý den,

takové chování otce Vašeho přítele je opravnu závažný problém. Může se dokonce jednat i o trestný čin dle §198 Týrání svěřené osoby, za který hrozí odnětí svobody ve výši 1-5 let. Záleží samozřejmě na tom, jak intenzivní takové jednání je. Pokud se toho pachatel dopouští v menší míře, může jít i o Ohrožení výchovy dítěte dle §201(1)d, kdy rodič porušuje povinnost o své dítě pečovat nebo jinou povinnost vyplývající z rodičovské zodpovědnosti. V každém případě pokud je Váš přítel méně psychicky odolný, může to mít závažné následky na jeho psychice.

Bohužel neznám konkrétní podrobnosti, takže nemohu přímo zhodnotit závažnost jednání otce Vašeho přítele. Nicméně v opodstatněných situacích takové případy může řešit Policie nebo OSPOD (orgán sociálně-právní ochrany dětí), těmto institucím může dát podnět každý a jsou povinny se jimi zabývat.

Vašemu příteli bych doporučila i konzultaci u psychologa.

Dle Nového občanského zákoníku pokud rodič nevěnuje dítěti dostatek řádné péče, upraví poměry dítěte na nezbytnou dobu soud. Ten může rodiče napomenout (to může udělat i OSPOD), stanovit dítěti náhradní dohled či uložit rodiči omezení nebo zákaz určité činnosti. Soud dále sleduje, zda je uložené opatření dodržováno.
Takový návrh se podává u civilního soudu v místě bydliště.

Způsobů jak tuto situaci řešit je tedy několik.

Přeji mnoho sil

Odpovídá: právnička týmu AdvoCats