Otázka:

Dobrý den, nevím, zda sem můj dotaz úplně patří, ale... Jedná se o neustálé napadání otčíma. Dříve to bylo jen v rovině nadávek, urážek, později mi začal vyhrožovat i násilím. Jednou se na mě chtěl po slovní přestřelce vrhnout, ale mezi ním a mnou stála moje matka, což ho zastavilo. Poté jsem se snažila s ním nebýt doma sama a vůbec v domě s rodiči trávit co nejméně času, jelikož se matka postupně obracela na jeho stranu. Slovní agrese se odehrává jen za zavřenými dveřmi, tedy navenek situace vypadá, že se spolu pouze nebavíme a jinak je vše v pořádku. Dnes se situace vyostřila opět o další stupeň. Rozčílilo ho zesílené radio. Po ostré slovní hádce jsem okolo něj chtěla projít, on mě chytil za ramena a obtočil mě kolem sebe a odhodil až jsem spadla na zem na kolena a ruce. Poté odešel. Matka vše otočila, že je to v pořádku a už mě měl "profackovat" o několik let dříve. Policii jsem nevolala, jelikož mimo naraženého kolene a zápěstí mi nic neudělal. Bojím se, že další napadení z jeho strany bude kůli jeho síle mnohem vážnější. Matka jakou svědek událostí vše zlehčuje a otáčí proti mně, s tím, že si za jeho agresivitu můžu sama nebo, že je vše normální. Bohužel se vždy vše semele rychle a není tedy ani možné pořídit např. zvukový záznam na mobil či něco jiného, co by dosvědčilo, že se v domě toto děje. Nemám zaměstnání a z finančních důvodů se nemohu odstěhovat, proto zde musím zůstávat. Co mohu ve své situaci dělat, či na koho se obrátit? Moc děkuji za jakoukoli radu.

Odpověď:

Dobrý den,
to, co popisujete je nepochybně domácí násilí. Podle nového občanské zákoníku, který teď od ledna vstoupil v účinnost máte možnost podat k soudu návrh na vydání předběžného opatření ve věci ochrany proti domácímu násilí. Je ale potřeba tento Váš návrh nějak doložit důkazy. Soud se musí ve svém rozhodnutí o něco opřít. Z toho co píšete chápu, že žádné důkazy nemáte, proto by bylo dobré, abyste je začala sbírat. Co můžete udělat:
1) jakmile Vás otčím napadne ihned jděte ke svému lékaři a nechte si napsat lékařskou zprávu, kde bude uvedeno, že Vás napadl otčím (i když se bude jednat jen o šrámy a modřiny).
2) jakmile Vás napadne, zavolejte policii a nebo pokud se bojíte v tu chvíli zavolat policii, tak hned co půjdete od lékaře, zajděte na policii, kde vše oznamte - podejte trestní oznámení (že Vás otčím napadl). Pokud by existovali nějací svědci Vašeho napadání, uveďte je - např. sousedé mohou slyšet křik nebo Vaše kamarádka apod. Chtějte aby policie vyfotila Vaše zranění a zadokumentovala.
3) začněte spolupracovat s nějakou organizací ve Vašem okolí, která se věnuje domácímu násilí - pracovníci této organizace Vám mohou poskytnout psychickou podporu, ale také pomoc ve formě sepsání dokumentů či konkrétní rady jak postupovat.
Jedině tak můžete dosáhnout pomoci, kterou Vám zákon poskytuje.

Odpovídá: