Otázka:

dobry den vazena organizace. Pisi vam proto,protoze uz jsem uplne na dne. Mam za sebou pet let domaciho nasili vsech forem, ve vztahu ve kterem byl bohuzel pocat synek. Od narozeni byl bohuzel jeho primym svedkem. Po peti letech ,kdy uz doslo i ke znasilneni,jsem od otce odesla. U synka se objevila postr str porucha,deprese,fobie,nocni mury a neuveritelny strach se s otcem stykat,mel i antidepresiva. Na doporuceni vedouciho ospodu jsem pozadala soud o zakaz styku. Ten bohuzel trva treti rok a otec ,ktery trpi poruchou osobnosti,nam skodi jak muze. Mam uz seste tel cislo,druhou email adresu, neustale vyhledava informace na mne na internetu,chodi do skoly, kde ziskal pani ucitelku na svoji stranu takovym zpusobem,ze se jeji naschvaly nedaji vydrzet, musim dat maleho do jine skoly,obratil proti mne celou moji rodinu,tak,ze treti rok nestykame. Vsude mne ocernuje a kdyz mam praci kam muze jit,tak mi tam dela dusno. Uz mam sestou praci. Neustale vyhledava nasi lekari a snazi se je co nejvice ovlivnit na svoji stranu ve svuj prospech. Uz jen brecim. Nevim co mam delat. Nic nesmiim a nemuzu,o vsem vi,ma neustalou kontrolu nad mym zivotem. A to neni jedine. U soudu mam soudkyni,o ktere nevim co uz si mam myslet. Ve vsem co otec chce,oc pozada,i kdyby to bylo proti zdravemu rozumu,vyhovi jemu,neustale musime s advokatkou exoffo podavat odvolani. Na otce podavam behem omezeneho styku dalsi a dalsi prestupky,ohledne nevhodneho styku s ditetem,naposled mu otec ukazoval prirozeni a praktiky s nim,prebrala to zase kriminalka. U soudu se to take hlasilo. Soudkyne naopak styk jeste navysila,je to porad stejne,vzdy proti zdravemu rozumu. Chlapeckuv zdrav stav se kvuli tomu velmi zhorsil. Pan doktor psychiatr upozornil na to,ze chlapeckovi hrozi zavazna neurotizace a podle eeg vysetreni se zacala rozvijet porucha osobnossti. Otec se neustale pod okny smeje se vztycenym prostrednikem a ja uz nevim jak nemocneho synka zachranit. Soudkyne vydala nemozny rozsudek,ktery odvolaci soud okamzite zrusil pro zavdy, ona ho hned pri prvnim stani po roce otci schvalila bez otaleni predbezkem. Nyni mi od otce prisel dalsi dopis,ve kterym vyhrozuje dalsim predbezkem. Chce syna na tyden dle jeho rozpisu,paklize ho nevidam,znovu pozada o predbezko. Soudkyne mu schvalila jiz deset predbezek ,nam vse okamzite zamita. Dokonce jsem odvolaci soud upozirnovala na to,ze otec je milionar,a tim i pet let ve vztahu vyhrozoval nejvice,vsechno si zaplatim a ty skoncis na ulici. Nevim jak to vsechno zastavit. Neda se takto zit a nikdo nam nepomuze. Pomuzete mi?

Odpověď:

Dobrý den,
 
Vaše situace, jak ji popisujete, je skutečně složitá. Bohužel není možné Vám takto podat vyčerpávající odpověď, když nemám k dispozici veškeré podklady. Z Vašeho dotazu vyplývá, že byl nařízen zákaz styku otce Vašeho syna s Vaším synem, a že tento zákaz trvá. Potom však není jasné, jak může soudkyně umožňovat styk otce s chlapcem. Soud musí každé své rozhodnutí řádně odůvodnit – i v případě předběžného opatření je nutné, aby soudkyně vylíčila rozhodující skutečnosti odůvodňující nařízení předběžného opatření. Možností by byla změna příslušného soudu, tj. zkusit se přestěhovat s dítětem do jiného místa, kde bude k řízení příslušný jiný soud. Dále uvádíte, že podáváte na otce trestní oznámení, a že o nich byl informován i soud. Došla policie již k nějakému závěru?  
Doporučovala bych Vám veškerou dokumentaci okopírovat, případně ofotit ze soudního spisu a přijet k nám do Prahy na osobní konzultaci.
 
 
 
S pozdravem,
 
právnička týmu AdvoCats for Women

Odpovídá: