Otázka:

Dobrý den. Všude čtu o domácím násilí, vím o něm. Ale nikde jsem se nedočetla co dělat. Můj příběh je jiný. Jsem matka samoživitelka, od tyrana jsem odešla s malým dítětem ke svým rodičům. Jenže tady žije i jejich syn. Typický povaleč, nepracuje, nechá se živit rodiči, nic nedělá s ničím nepomáhá a když nemá vyžehleno/vypráno/uklizeno adt. tak nadává, rozbíjí věci. Matka se ho z nepochopitelných důvodů zastává a omlouvá ho, otec je radši ticho. Tak jsem se ozvala já. Do tý doby mi jen nadával do liných kurev, děvěk adt., mýmu malýmu 14-ti denímu miminku do zkurveným zmrdů, který zabije či omlátí o zeď. I todle už bylo moc, ale neměla jsem kam jít, protože s jedním se to ještě ani pořádně nezačalo řešit. Tak jsem celý noci radši nespala, abych vstala hned co se miminko zachruje. Strašný nápor. Tenkrát co jsem se ozvala mě zmlátil a chtěl jít i na mé dítě, které spalo. Řval, kopal do dveří a ničil věci jen, aby se vzbudilo. Radši jsem se nechala poslat ze schodů, jen aby si přišel pro mě dólu. Tenkrát ho ode mě otec odrhnul, ale dál se dělo jako že nic. Od tý doby poslouchám, každý den jen nadávky i před mým dítětem, což je to nejhorší. Mé dítě začalo brečet vždy, když na mě jen promluvil. A dne si přivedl nějaký povaleče k nám domů, aby se na tu línou kurvu, děvku atd podívali, protože mu to prý nikdo nevěří, s jakou krávou to musí žít a další urážky. Mé zlatíčko se z toho nemohlo vzpamatovat než usnulo. A já taky. Nejhorší je, že rodiče to radši přehlížej a nechají se vykořisťovat, ponižovat, zastrašovat a posluhují mu. A já nevim jak dál. Nemám peníze, chci odsud pryč. Jenže: teď jsem si KONEČNĚ po dlouhý době našla práci, mé dítě tu má kamarády a chodí do místní školky (jinak jsme tu spokojeni), nehledě na to, že jsme si to tu vybavili, máme tu hračky, postel, zázemí (až na tu hrůzu). Nechci nás o to připravit, ale ani nechci v tomhle žít. Kam bysme to všechno dali a kde vzít peníze. Já už prostě nemůžu. Děkuji

Odpověď:

Vážená paní,

odpovídám tímto na Váš dotaz. Mám za to, že prostředí, které jste popsala je bohužel absolutně nevhodné pro Vás i Vaše dítě. V zásadě se to příliš neliší od situace, kdy jste týrána vlastním manželem. Právo Vám také nabízí obdobné možnosti jako v tomto případě. Můžete například při útoku zavolat policii, ta by mohla útočníka tzv. "vykázat", a to na dobu 10 dní ze společně obývaného domu nebo můžete podat na útočníka trestní oznámení, neboť podle Vámi popsaných skutečností spáchal dotyčný řadu trestných činů (nebezpečného vyhrožování, ublížení na zdraví apod.) Předpokládám, že tak nechcete učinit z obavy, že by se útoky vystupňovali popřípadě by Vás rodiče vykázali z domu. Doporučení tedy bude takové které již zřejmě očekáváte:

  1. Promluvit si s rodiči, vysvětlit jim co se děje (zřejmě to vědí, ale nepřipouští si to.
  2. Pokud nebudou rodiče věc řešit (např. vykázáním útočníka) budete se muset zřejmě odstěhovat (pokud tedy správně chápu, že dům vlastní rodiče)
  3. Je možnost obrátit se na místní azylové zařízení (například azylový dům Most k životu vTrutnově, tel. 499841998, email: most.k.zivotu@volny.cz, www.mostkzivotu.cz).
  4. Pokusit se najít jiný pronájem.


Jsem přesvědčen, že popsané útoky neustanou a naopak se zřejmě budou stupňovat.  Mám za to, že nebude ani řešením, že si rodiče s útočníkem pouze promluví. Pokud budete mít doplňující dotazy neváhejte se na nás obrátit.

Mohu Vám nabídnout, že věc probereme osobně v naší poradně v Praze nebo Vás mohu odkázat na služby ve Vašem kraji.

Například Intervenční centrum v Hradci Králové 495 530 033, 774 591 383, intervencni.centrum@hk.caritas.cz, www.hk.caritas.cz/ochhk


S přátelským pozdravem

právník týmu AdvoCats for Women

Odpovídá: