Otázka:

Dobrý den,moc Vás prosím o radu.Bývalí přítel neplní své vyživovací povinnosti.Už dluží 9000,- Kč.O dcerku se nezajímá už rok a tři měsíce,z toho byl půl roku vevězení,a ani ji neposlal dopis.Bylo podáno i oznámení na zastupitelstvo,kde vše předaly policii,nakonec zaplatil 3000,- Kč,ale po dobu co byl ve vězení jsem si měla podat o neplacení vyživovacích povinností k soudu a dušoval se u policie,že dlužnou částku bude splácet,ale ani nesplácí a dále mu naskakuje dluh.Podala jsem tedy k soudu věc o neplnění vyži. povin.Přišla mi odpověď,že je veden na úřadě práce,takže mu dále nemůže pokračovat exekuce na plat,jedině až začne pracovat.Ale on nikdy nepracoval,pracovat nebude,a už 10 let dělá trestnou činnost(majet.podvody,krádeže atd.)Myslela,jse,že když je to v rozsudku jménem republiky,že to má dodržovat a ne porušovat.A když ,už něco takového dělá,že soud mu určí ,aby dlužnou částku zaplatil.Jinak je to trestná činnost a může jít do vězení.Ale ani jedná věc se neděje a on se jen vysmívá a vyhrožuje mi,že mi exekutor vezme dceru apod.O dcerku opravdu nemá zájem a ani ji nějak nekontaktuje,ani nenaštěvuje.A vyhrožuje mi,že já porušuju rozhodnutí,že mu dcerku nechci dávat a že mohu jít i za to do vězení a že mi ji vezmou.Prosím o radu,jak to mám poslat k soudu ,že je to trestná činnost,že neplní vyž.povinnosti atd.Když píšou,že za neplacení mohou jít od 4000,- do vězení a,že je to trestná činnost.A jak mám zahájit soud o tom,že o dceru už dlouhodobě nemá zájem už rok a tři měsíce z toho byl půl roku ve vězení a ani tak ji nekontaktoval(myslím,že i ve vězení je pošta)Moc Vám budu vděčná se srdečním pozdravem.

Odpověď:

Dobrý den,

prvně bych Vás ráda uklidnila, pokud jde o obavu, že by Vám mohl exekutor vzít Vaší dcerku. To se nestane. Exekutor plní svojí úlohu, pokud jde o výkon majetkových práv (typicky zabavuje majetek k prodeji, za účelem uspokojení (zániku) dluhu osoby, která své dluhy řádně a včas neplní), ve věcech rodinných tímto způsobem "nefunguje". Upravit péči rodičů o dítě může jen soud.
Jestli Vašemu dotazu rozumím správně byl ve Vaši věci již vydán soudní rozsudek, kde je stanovena vyživovací povinnost otce vůči dítěti. Takový rozsudek je předběžně vykonatelný za poslední 3 měsíce před jeho vyhlášením. Proto pokud Váš bývalý přítel výživné neplatí, lze se ho domáhat soudním výkonem rozhodnutí nebo např. exekucí. K vymahání výživného je uveřejněný na stránkách veřejného ochránce práv článek s informacemi - viz odkaz níže
http://www.ochrance.cz/chcete-si-stezovat/zivotni-situace-problemy-a-jejich-reseni/vyzivne-placeni-a-vymahani/

Další informace ohledně vyživovací povinnosti rodiče:
http://www.ochrance.cz/chcete-si-stezovat/zivotni-situace-problemy-a-jejich-reseni/vyzivovaci-povinnost-rodicu-k-detem-stanoveni-vyzivneho/
Pro Vás bude důležitá tato informace ohledně stanovení výživného nepracujícímu rodiči:

"Jak se stanoví výživné rodiči, který nepracuje a nemá jiný příjem?
V případě, že povinný rodič nezaviněně nemá možnost ani schopnost plnit svoji vyživovací povinnost k dítěti, vyživovací povinnost soud nemusí stanovit.

Jestliže by se rodič záměrně vyhýbal práci, nespolupracoval s příslušným úřadem práce apod., mohl by soud vycházet při hodnocení možností a schopností takového rodiče z možnosti příjmů, tzn. kolik by asi činil jeho příjem, kdyby pracoval ve svém oboru nebo z toho, kolik vydělával, než se vzdal bez důležitého důvodu zaměstnání nebo jiné výdělečné činnosti nebo jiného majetkového prospěchu.

Pokud je povinný rodič ve vazbě nebo výkonu trestu odnětí svobody, vyhláška Ministerstva spravedlnosti č. 10/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, vymezuje, kolik lze z výdělku povinného použít na úhradu výživného. Jestliže takový rodič nemá výdělečné a majetkové možnosti buď proto, že je neschopen k práci, nebo proto, že mu správou věznice nebyla práce přidělena, nelze mu za takovou dobu ukládat placení výživného. Pokud je ovšem povinný rodič odsouzen za trestný čin zanedbání povinné výživy, je v takovém případě nutné ponechat i po dobu trestu odnětí svobody stanovené výživné v dosavadní výši, nesvědčí-li tu jiné okolnosti pro jeho změnu."

Zanedbání povinné výživy
Trestní zákoník zná trestný čin zanedbání povinné výživy. Pokud otec neplní svoji vyživovací povinnost déle než 4 měsíce, vystavuje se nebezpečí naplnění skutkové podstaty tohoto trestného činu. Policie je v případě trestných činů povinna sama vyhledávat potřebné důkazy, bude-li existovat (resp. existuje-li) trestní oznámení. Pokud se domníváte, že došlo k naplnění trestného činu zanedbání povinné výživy, pak můžete jako důkaz navrhnout připojení soudního spisu, v rámci kterého bylo rozhodováno o výživném.

S pozdravem,

 

Odpovídá: právnička týmu AdvoCats