Otázka:

Dobrý den, ráda bych se zeptala za mou matku. Na svého bývalého manžela (jsou rozvedeni déle jak 15 let, bohužel před 10 lety ho matka vzala zpět do svého domu) podala Žalobu o vystěhování které předcházelo předběžné opatření vykázání pro obvinění z domácího násilí. Můžete mi poradit kde najdu informace o poplatcích za soudní jednání. Právník mé matky nám žádné informace není schopen podat. Pokud se bývalý manžel nebude dostavovat k soudu bude mít toto zdržování vliv na cenu za soudní poplatky? Velmi Vám děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

informace naleznete v zákoně o soudních poplatcích (zákon č.549/1991 Sb.). Ve Vašem případě budete platit soudní poplatek 1 000 Kč. Nedostavení se k soudu na soudní poplatky vliv nemá. Pokud bude žaloba úspěšná, můžete požádat žalovaného o náhradu nákladů (§ 137 a násl. občanského soudního řádu).

S pozdravem

Odpovídá: Zuzana Zárasová