Otázka:

Dobrý den! Mám dotaz ohledně mého nároku peněžitou pomoc v mateřství a následně pak možnost volby 3leté rodičovské dovolené, o kterou stojim. Termín porodu mám v únoru. Momentálně jsem zaměstnaná, od 1.10.2008 se také stávám studentem prezenčního studia. Moje pracovní smlouva koncí koncem listopadu, pak jiz budu pouze studentem prezencniho studia a nebudu zamestnana. Na materskou dovolenou mohu nastoupit nejdrive v pulce prosince, spise az zacatkem ledna. Podminku "270 dnu atd." splnim. Rada bych se zeptala zda v takovem to pripade (v me konkretni zivotni situaci) splnuji naroky na penezitou pomoc v materstvi. Jeste bych rada uvedla, ze pracuji pro velmi male obcanske sdruzeni s omezenymi financnimi zdroji a proto bych svemu soucasnemu zamestnanvali nerada cinila nejake velke financni vydaje (napr. nevim zda kdybych sla na nemocenskou (do doby nez bych sla na materskou), zda s tim zamestnavatel nebude mit spojene vydaje atd.) Dekuji velmi za odpoved

Odpověď:

Dobrý den,

peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávkou nemocenského pojištění. Podmínky nároku na dávku jsou následující:
1.) účast ženy na nemocenském pojištění - tedy pokud je žena např. zaměstnaná, studuje, popř. má zachované nároky ze zaniklého nemocenského pojištění a běží jí tzv. ochranná lhůta (u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta 180 dnů)
2.) získání alespoň 270 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních 2 letech před porodem
3.) porod
4.) nevykonávání práce v tom zaměstnání, z něhož byla peněžitá pomoc přiznána, u studentek musí být ukončeno či přerušeno studium

Žádost o peněžitou pomoc v mateřství, kterou Vám vydá a potvrdí gynekolog, podejte u orgánu, který provádí nemocenské pojištění zaměstnanců školy, na které studujete. U studentek činí výše PPM 254 Kč za den. PPM se poskytuje po dobu 28 týdnů, zpravidla od šestého týdne před očekávaným dnem porodu.

Pokud byste musela jít na neschopenku z důvodu rizikového těhotenství, náleželo by Vám nemocenské. To i v případě nástupu na nemocenskou po ukončení pracovního poměru, protože by byla zachována tzv. ochranná lhůta podle zákona o nemocenském pojištění (1810 dnů). Jak nemocenské, tak PPM jsou placeny z peněz povinně vybraných na sociálním pojištění. Toto pojištění zaměstnavatel odvádí státu a dávky pak vyplácí Správa sociálního zabezpečení v podstatě ze státního rozpočtu, nejde tedy o výdaje zaměstnavatele.

Pokud byste z nějakého důvodu neměla nárok na PPM (např. byste nechtěla přerušovat studium), náleželo by Vám nejprve nemocenské a ode dne porodu následně rovnou rodičovský příspěvek (ve výši 7 600 Kč měsíčně do 21 měsíců dítěte a poté do 4 let dítěte 3 400 Kč.)

Jestliže budete pobírat PPM, můžete si zvolit výši poskytování rodičovského příspěvku. Máte-li zájem o tzv. klasické čerpání ( 7600 Kč do 3 let dítěte), musíte o RP požádat nejpozději v kalendářním měsíci, ve kterém dítě dosáhne 21. měsíce věku. Žádá se na úřadu státní sociální podpory (úřad práce, v Praze úřad městské části) v místě Vašeho bydliště. U tohoto úřadu také požádejte o porodné, které činí 13 000 Kč za každé narozené dítě.

S pozdravem

Odpovídá: Zuzana Zárasová