Otázka:

Dobrý den, můj muž mne pět let podváděl s jinou ženou, občas mne i bil. Na podzim roku 2008 mi napsal,že se vrací k rodině (i děti již o milence věděly), opět ovšem milenku vyhledával. 10.prosince 2007 jsem mu tedy dala kufry za dveře, on si je odnesl a od té doby se už doma neukázal. Máme tři děti. Dvě starsí jsou na vysoké škole, nejmladší v 9.třídě ZŠ. Nyní si můj muž se svou milenkou zařizují bydlení a obávám se, že muž začne z bytu odnášet knihy. V případě, že zjistím, že z bytu začaly mizet věci, jak mám postupovat? 2. otázka: Nájem, byt, elektřinu a telefon zatím muž dále platí, platí tytéž věci také na chalupě (kam přestal jezdit) a k tomu hypotéku. Já živím děti i sebe, ale dcera bude nyní studovat VŠ v jiném městě a můj výdělek na všechny výdaje dvou vysokoškoláků nestačí. To, že se můj muž již 9 měsíců neozval a nenavrhl, jak chce postupovat dál, mne udržuje ve velké nejistotě. Mám dále čekat, jestli přijde s nějakým návrhem nebo je lepší být aktivní a návrh na řešení majetkové situace podat sama? Zatím jsme stále pravoplatní manželé, žádný rozvodový list se nechystám iniciovat. Mám čekat na iniciativu z jeho strany?

Odpověď:

Po přečtení Vašeho dotazu chápu, že v současné nevyřešené situaci s manželem, s nímž máte 3 děti se cítíte velmi nejistě. Pokud však situaci nezačne řešit manžel, budete to muset udělat Vy. Jestli jsem pochopila správně dvě děti jsou zletilé a jedno nezletilé. Celá situace není řešitelná tak, aby byla právně čistá, jink než rozvodem. V rámci rozvodu, resp.. jako první z návrhů k soudu se podává návrh na úpravu výchovy a výživy k nezl. dítěti po rozvodu, vč. návrhu na výživné. Zletilé děti pak musí podat žalobu na plnění vyživovací povinnosti vůči nim za před pokladu že se i po zletilosti připravují soustavně na své budoucí povolání (studium) samy.

Pokud nemáte vyřešeno rozdělení společného jmění manželů, nemůžete vůči manželovi vyvozovat nějaké důsledky v případě, že si z Vašeho společného jmění odnese např. knížky. Patrně má manžel také ve Vašem bytě trvalé bydliště, takže mu nemůžete zamezit vstupu do bytu a případně i návratu do něj.

Výživné na děti, majetkové vypořádání, určení kdo bude užívat nadále společný byt vše se dá řešit pouze v souvislosti s rozvodem manželství. Ten lze řešit jako rozvod nesporný „dohodami" nebo jako rozvod sporný. Vyřešení dětí nezletilých však musí oběma druhům rozvodu předcházet. Při dohodnutém rozvodu se řeší současně i vypořádání společného jmění manželů i situace s bydlením. Jinak to, bohužel, nejde.

Doporučovala bych Vám s manželem pohovořit - i za cenu, že ho budete musit vyhledat - a projednat s ním, jak si dál řešení situace rodiny představuje a teprve pak se rozhodnout, zda aktivní budete Vy nebo on. Pokud byste řešení iniciovala Vy, tak ve věci péče o nezletilé dítě Vám poradí a případný návrh sepíší pracovnice příslušného Obv. Úřadu (jste-li z Prahy) jinak pracovnice Okresního úřadu - orgán péče o dítě.

S pozdravem

Odpovídá: právnička týmu AdvoCats