Otázka:

Dobrý den, žiji několik let s přítelem, se kterým mám dvě děti, ovšem náš vztah se rozpadl a vzhledem k bytové situaci bydlíme v jednom bytě. Chtěla jsem se zeptat, zda to, že mi vyhrožuje fyzickou likvidací, je považováno za trestný čin, nebo jak se klasifikuje? Zrovna dnes mi řekl, že si na mně někoho najme a do tří měsíců budu mrtvá. Docela se bojím a proto se ptám, zda se mohu na někoho obrátit? Děkuji Petra H.

Odpověď:

Dobrý den,

ačkoli je Váš dotaz stručný, je z něj patrné, že nejste v lehké životní situaci, a to už kvůli Vašim dětem.

Především Vám hned v úvodu mohu odpovědět, že se máte na koho obrátit. Pokud jste vážně přesvědčena, že Váš bývalý přítel myslí své výhružky vážně, jedná se o trestný čin dle ust. § 215a Tr.zák. týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě či domě ( podstatou tohoto trest. činu, je protiprávní jednání osoby vyznačující se hrubostí a bezcitností, které se jeví např. jako fyzické násilí, ponižování, zesměšňování ale i vyhrožování atd.) Jde tedy o chování , které vyvolá u druhého partnera psychickou či fyzickou zátěž. Ve Vašem případě se také může jednat o naplnění skutkové podstaty § 197a Tr.zák. vzbuzení důvodné obavy. Orgánem činným v trestním řízení je policie či státní zastupitelství, na které se můžete se svými obavami obrátit.

V obou případech je však nezbytné tyto trestné činy prokázat. Důkazní břemeno je tedy na Vás. Lze tedy využít svědeckou výpověď svědků (soused, jiná osoba), kteří výroky přítele slyšeli, v případě fyzického napadení lékařská zpráva či nahrávka (pokud si přítele nahrajete na diktafon a podobně). Osobně můžete kontaktovat policii, kde své obavy popíšete, stejně jako chování přítele a aby Vaše výpověď byla věrohodná, je třeba ji podpořit výše uvedenými důkazy s poukazem na to, že se obáváte o svůj život. Bohužel vyhrožování, pomluvy a podobné jednání se velmi těžce prokazují. Pokud se však skutečně obáváte o svůj život, neváhejte a navštivte neprodleně místně příslušnou policii, která je povinna případ přešetřit. Přítele se pozvou k podání vysvětlení, a věřte mi, obvykle se podobní pachatelé zaleknou trestního postihu a zanechají dalšího protiprávního jednání - vyhrožování. Pokud se vina prokáže, zahájí trestní stíhání.

Z hlediska občansko- právního Vám určitě doporučuji řešit situaci bytovou (prodej bytu, nájem nového bytu, přestěhování se k prarodičům, vystěhování přítele apod.) Pro nikoho, zejména pro Vaše děti, není vhodné, aby v podobné situaci setrvávali. Obraťte se na advokátní kancelář, která Vám poradí, jak se přítele „zbavit".

Hodně štěstí

 

Odpovídá: právnička týmu AdvoCats