Otázka:

chtěla bych se zeptat, jestli je nějaká možnost, aby bývalému přítelovi, s kterým mám dceru a jmenuje se po něm, mohli nějak přikázat nebo nějak určit, aby dal svolení k tomu, aby měla dcera mé jméno? nebo je nějaká jiná šance, jak toho docílit bez jeho podpisu? jsem pět týdnu po porodu a máme před soudem o svěřění dítěte do péče, protože mi několikrát přítel ztlouk. děkuji

Odpověď:

Dobrý den.

Možnost změny jakožto podstatné věci při výkonu rodičovské zodpovědnosti může na návrh jednoho z rodičů, který má k tomu pádný důvod, vyslovit pouze soud. Je to dle § 49 zák. o rodině, kdy soud však není opravněn v takovém případě změnu příjmení povolit či nepovolit, pouze vyslovuje, zda dává rodiči souhlas k podání žádosti o změnu příjmení dítěte. Kladné rozhodnutí soudu se pak předkládá na příslušné matrice.

S pozdravem

 

Odpovídá: právnička týmu AdvoCats