Otázka:

Dobrý den, žiji ve společné domácnosti s druhem, se kterým mám jednoho syna. Z prvního manželství mám syny dva. Partner hodně pije, vrací se do bytu pravidelně v podnapilém stavu a je agresivně vulgární na mě a poslední dobou i na děti. V létě jsem si zažádala o svěřění syna do vlastní péče(bylo to po fyzickém útoku na mě za asistence dětí) a soud mi i nedávno vyhověl. Druh je nyní ve vulgaritě, ponižování a nadávkách ještě horší, napadl i nejstaršího syna, který přivolal státní policii. Nyní byl tento přestupek předán na okresní úřad. Žádost o byt jsem před 7 lety dávala sama, přesto byl druh bytovým družstvem zapsán jako já nájemcem. Zařizovala jsem veškeré přihlašování služeb spojených s nájmem a udělala i tu chybu, že jsem mu sama zařídila trvalé bydliště (on měl ještě více než rok nájemní smlouvu v jiném bytě-soukromého vlastníka, kde bydlela jeho matka). Ze zoufalství jsem si už v srpnu sehnala podnájem a měla vše zařízené se stěhováním. Bohužel jsem uvěřila jeho slibům, že se odstěhuje on. Navíc mi nový správce (2x jsme změnili majitele)řekl, že nájemní smlouva je psaná na mě. Je možnost dosáhnout toho, aby byl druh vykázán ze společné domácnosti? V časopisech a příručkách o této možnosti píší, ale na úřadech si mě při telefonické žádosti přehazují a tvrdí, že to nejde. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

Vykázání agresora ze společného bydliště možné je, ale nezařizuje to žádný úřad, ale Policie ČR. Pokud lze na základě zjištěných skutečností, zejména a s ohledem na předcházející útoky důvodně předpokládat, že dojde k nebezpečnému útoku proti Vám , který by Vás ohrožoval na životě, zdraví či ponižoval Vaši důstojnost, je policie oprávněna toho kdo je z takového jednání podezřelý, vykázat ze společného obydlí, jakož i z jeho bezprostředního okolí, ale pouze na dobu omezenou. O vykázání sepíše PČR Rozhodnutí, které je účinné od okamžiku, kdy bylo násilné osobě sděleno.

Pravděpodobně Vám nejde o to, aby úřad zrušil druhovi trvalé bydliště, ale o vyklizení bytu. V tomto případě je pak k rozhodnutí příslušný soud.

 

Odpovídá: právnička týmu AdvoCats