Otázka:

Dobrý den. Zakoupila jsem dům společně se svým druhem. Po dlouholetém vztahu ve kterém docházelo k domácímu násilí, hrubého rázu, jsem svou situaci vyřešila podáním trestního oznámení. Podařilo se mi ze vztahu odejít,muž dostal za ublížení na zdraví trest odnětí svobody. Podala jsem návrh na Předběžné opatření, které obsahuje i zákaz styku s mojí osobou.Po návratu z vězení se dělil majetek.Muži jsem prodala ½ domu.Během doby po jeho návratu z vězení a posledního oficiálního kontaktu u notáře, se muž dopouštěl „stalkingu“, formou sledování, vhazování fotek do schránky, dopisů, návštěvy mých příbuzných,SMS,e-mailů,telefonování mému otci, že mě klidně může nechat zabít. I po rozdělení majetku,stále pokračuje ve vyhrožování a „kontrole“. Na policii mi bylo řečeno, že v dané věci nemohou nikterak zasáhnout, protože se nedopouští trestného činu.Existuje prosím Vás, nějaký zákonný postup pro mou ochranu?Jak mám postupovat?Je správným řešením podání žaloby na ochranu osobnosti? Děkuji za brzkou odpověď.

Odpověď:

Dobrý den.

Z Vašeho dotazu jsem nabyla dojmu, že jste vyřešila situaci společného bydlení, takže s druhem již nebydlíte, takže nejde o násilí fyzického rázu a společného bydlení. Dle Vašeho popisu jde skutečně o stalkig, který - bohužel - dosud není u nás trestným činem. Jeho zařazení do trestního zákona se projednává od jara letošního roku, částečně je novela schválena, ale rozhodně není doposud platná a účinná.

Jediné co tedy zbývá, je žaloba na ochranu osobnosti. Není mi jasné, zda předběžné opatření zákazu styku s Vaší osobou je pravomocné, zda bylo časově omezeno, ale rozhodně předběžné opatření samo o sobě, bez následné žaloby, nemůže trvale vyřešit Vaši záležitost. Protože v případě žaloby na ochranu osobnosti (jde o občanskoprávní spor) Vy jako žalobce musíte snést důkazy, je zapotřebí si je zajistit - výslechem všech lidí z rodiny, kterým druh volal, výslechem otce, kterému vyhrožoval atd. Zvážit, co budete navrhovat, aby soud v rozsudku rozhodl. Samozřejmě zákaz jakéhokoli psychického vydírání, kontaktů telefonem, dopisy apod. a šlo by i zvážit finanční odškodnění za Vaši utrpěnou psychickou újmu. Bylo by vhodné kontaktovat a spolupracovat s psychiatrem, který by psychickou újmu potvrdil. Pokud by se stalking týkal výhrůžek prostřednictvím třetích osob, bude dokazování velmi obtížné.

S pozdravem

 

Odpovídá: právnička týmu AdvoCats