Otázka:

Dobrý den, s manželem již 10 let nežiji, ale bydlíme ve společném R.domě, jehož opravy ani údržbu muž již 10 let nefinancuje a dům postupně vybydluje. Psychicky a také fyzicky mně týrá- ve společných prostorách se zdržuje zásadně, když mně slyší přicházet- sám je v důchodu, já se v kuchyni zdržuji denně jen pár minut, ale i to stačí, aby mně muž vytlačoval na příkré schodiště a vyhrožoval inzultací. Mám z této situace trvalé trauma když manžela slyším přicházet, tak zvracím a mám bušení srdceČasto je i opilý a následně velmi agresivní. Existuje nějaký paragraf, který mně zbaví jeho přítomnosti ve společných prostorách ve vymezenou dobu? Co mám dělat, pokud mi dá facku, rozbije nábytek a nádobí? Jsem sice pracující, ale přesto nemám na vyplacení jeho poloviny a navíc on by se z domu i tak odmítl odstěhovat.Už jsem s nervy téměř na dně, ale kvůli dětem se snažím dům udržovat, aby jej nedostaly úplně vybydlený. Jeho prostory už vypadají, jak od houmlesáků- odpadky v celém prostoru a to i stará jídla- foto mohu zaslat.Mohu se obrátit na soud a na jaký a nebo na policii? I když tuším, že to nemá řešení, přesto děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
můžete využít možnosti zavolat policii ČR, která je oprávněna manžela krátkodobě (až na 10 dnů) vykázat (podkladem je § 44 a násl. zákona o policii české republiky).

Další možností je podání návrhu na předběžné opatření soudu podle § 76b občanského soudního řádu, předběžným opatřením může soud uložit, aby manžel
a) opustil společné obydlí, jakož i jeho bezprostřední okolí, nezdržoval se ve společném obydlí nebo do něj nevstupoval,
b) nevstupoval do bezprostředního okolí společného obydlí nebo navrhovatele a nezdržoval se tam,
c) se zdržel setkávání s navrhovatelem, nebo
d) se zdržel nežádoucího sledování a obtěžování navrhovatele jakýmkoliv způsobem.a to až po dobu 1 měsíce.Místně příslušným soudem je okresní soud v místě Vašeho bydliště. Vy se zároveň můžete obrátit na krizové intervenční centrum ve svém okolí, které Vám poskytne potřebnou psychologickou a sociálně právní pomoc.Více informací, zejména praktických získáte na http://www.domacinasili.cz/pravni-uprava/prehled-hlavnich-zmen-v-nove-pravni-uprave-institutu-vykazani/předběžným opatřením se věnuje tento odborný článek http://pravniradce.ihned.cz/c1-33542030-predbezne-opatreni-ve-vecech-domaciho-nasili naleznete zde také radu, jak by návrh na předběžné opatření měl vypadat Mějte prosím na paměti, že obě výše uvedená opatření jsou krátkodobého charakteru.
______________________________________________________________

Odpovídá: právnička týmu AdvoCats