Otázka:

Dobrý den přeji! Mám kamarádku která má problémy s partnerem se kterým žije asi 8 let jako druh a družka ve své společné domacnosti.Koupily si společně byt.Několik let ji vyčítá ohledně bytu,uraží a dokonce ji napadl.Problém je v tom že ona je Slovenka a ten byt je psaný na něj.Společně ho splatily z jeho účtu a penězmi který mu dávala na účet,měla doma na Slovensku naspořených asi 300 tisíc které použily na splacení byt.Ona nemá žádný doklad o koupy bytu. a na družstevním uřadě taky není napsaná jako spolumajitelka.Jeho rodina bydlý kousek vedle tekže on je pořád u nich a když příjde domů tak ji nadáva a uraží,vypojuje televizi a vypína kotel že je to jeho ať táhne na Slovensko atd.On se lečil na psychiku a má nějakou poruchu osobnosti která se prý nedá lečit.Sám od sebe přestal brát léky.Jednou je k ní dobrý a za chvilku se mu něco nelíby a začne vyvádět.Vyhrožuje ji právniky že ji z bytu dostane,pomlouvá ji a ponižuje před svými kamaradmi jaká to je potvora atd.Já jsem její kamarád a požádala mně o pomoc že se nemá na koho obrátit.Proto bych jí chtěl pomoc co by mohla dělat aby neztratila byt.On tam už nebydlí,jenom ji tam chodí kontrolovat a odnaší si věci, který maj společný např. konvici na kávu,mikrovlnku atd.Vše se děje za zavřenýma dveřmi a ani jeho kamaradi a sousedé nic nevědí.Prosim Vás proto o nějaké rady,předem Vám děkuji!!!

Odpověď:

Dobrý den,
z Vašeho dotazu chápu, že Vaše kamarádka se s partnerem již rozešla a že společně nemají dítě. Každopádně bydlí v jeho bytě. Pokud bývalý partner trpí jakoukoli duševní poruchou či vykazuje známky agresivity apod. rozhodně to nemá vliv na spoluvlastnitví k předmětnému bytu.
Ohledně vlastnitví k bytu bych odpověděla následující:
1. Pokud je prokazatelné (z kupní smlouvy...), že byt koupil parnter, je jeho vlastníkem.
2. Vzhledem k tomu, že nejsou manželé, ale žijí jako druh a družka, žije v podstatě vaše kamarádka v nájemním poměru, ačkoli nejsou jasně vymezeny podmínky - tedy neexistuje nájemní smlouva.
3. Otázka je, kdo hradí služby související s užíváním bytu, a pokud vaše kamarádka přispěla ke koupi bytu finanční částkou, a může prokázat v jaké výši částku investovala, může se prostřednictvím dohody či soudu domáhat vyplacení poměrné částky na partnerovi, pokud byt opustí a pokud si chce byt nechat bude jej muset od partnera koupit, s tím, že se při stanovení kupní ceny přihlédne k částce, kterou investovala. Předpokládám, že má v tomto bytě, resp. na této adrese hlášené trvalé (přechodné) bydliště.
4. Také je možné sjednat nájemní smlouvou nájem bytu za nájemné, kterým by se kompenzovaly vložené finance vaší kamarádky. Jednoduše by si to odbydlela (např. nájem na dobu 10 ti let za symbolické nájemné 1,- Kč), ale tuto variantu berte s rezervou.
5. Předpokládám, že se sami nedohodnou, pak je možné obrátit se na soud aby spor vyřešil.
6. Ohledně věcí, bych doporučila vyměnit zámek, ale bohužel partner je vlastník a bylo by to protizákonné. Pak je možné věci někdě zavírat (schovávat), především nafotit a uschovat účty od hodnotných věcí, aby mohla kamarádka prokázat, že jsou její či je koupila.
7. Poslední varianta se z bytu odstěhovat a žádat úhradu peněz či se o ně soudit.

Odpovídá: pravnička týmu AdvoCats for Women