Otázka:

Dobry den, jsem vdana 6 let a s manzelem mame 4 lete dite. Po celou dobu manzelstvi mne manzel psychicky nekolikrat i fyzicky tyra. Uvazuji o rozvodu. Ale samozrejmne mam obav z financnich problemu ktere by mohli po rozvodu nastat. Manzel vydelava 45 000 mesicne. Oba jsme vysokoskolaci. Otehotnela jsem jeste behem studia na vysoke skole. Manzel mne k tomu prinutil psychickym natlakem, aby si mne jeste vice upoutal. Kdyz nastal cas aby ve 3 letech chodila dcera do skolky byl manzel velice proti tomu. Predevsim mi tim chtel zamestnani. Takze vpodstate mi je 26 let a nemam zadnou pracovni praxi. S manzelem jsem se potkala pri studiu v USA a manzel je american. Byla jsem mlada a hloupa a tak jsem cele studium hradila manzelovi ja, no spise moji rodice protoze to oni nas podporovali behem studia. Vpodstate vsechno co mi moji rodice mohli kdy dat jsem investovala o manzela. Ted kdyz jsem po letech tyrani prozrela jak jsem byla hloupa mne jima hruza, ze az od nej odejdu tak on se bude smat a ja s dcerou budeme pocitat kazdou korunu zatim co on se bude mit dobre diky moji hlouposti. 6 let psychickeho nasili mne zanechalo s depresemi, tezko zvladam stres a mam proste obavu jak se budu schopna financne postarat o dceru. Vim ze manzel ma zlou povahu a nedivila bych se kdyby se na vlastni dite vykaslal. Zajimalo by mne tedy jestli existuje nadeje ze by mi soud uznal vyzivne jak na dite tak na mne jako byvalou manzelku i po rozvodu. Vim ze asi ne, ze prestoze mne mazel tyral i v pritomnosti dcery ze to nema nic spolecneho s vyzivnym, ale chci se ujistit. Dekuji.

Odpověď:

Dobrý den,

podle českého zákona o rodině (§92 - §94) má rozvedený manžel, který není schopen sám se živit, právo žádat bývalého manžela o příspěvek na přiměřenou výživu. Bývalí manželé se mohou na výši příspěvku dohodnout, nebo o tom může na návrh rozhodnout soud. Podmínkou je ovšem neschopnost manžela se sám živit (objektivní neschopnost), což musí tento manžel u soudu prokázat.
K tomu též následující článek http://www.epravo.cz/top/clanky/naroky-rozvedeneho-manzela-ktery-neni-schopen-se-sam-zivit-18757.html nebo http://www.epravo.cz/top/clanky/rozvod-a-jeho-nasledky-z-hlediska-vyzivy-manzela-15951.html

Jiná situace je upravena § 93, kdy soud může výživné přiznat manželovi, který se porušením manželských povinností na rozvratu nepodílel a byla mu rozvodem způsobena závažná újma. Výživné lze přiznat nejvýše na dobu tří let od rozvodu, a ve stejném rozsahu jako je vyživovací povinnost mezi manžely (upraveno § 91 zákona o rodině, stanoví, že by hmotná a kulturní úroveň manželů měla být stejná). Tady tedy podmínkou není neschopnost se živit u rozvedeného manžela žádajícího o výživné, nicméně záleží vždy na úvaze soudu, zda shledá všechny podmínky za splněné (závažná újma, rozvrat manželství zaviněný druhým manželem).
Právo na výživné zaniká, pokud vyživovaný manžel uzavře nové manželství.

Úprava výživného na dítě je obsažena v §85-87 zákona o rodině.
Tato ustanovení říkají, že rodiče jsou povinni dítě vyživovat až do doby jeho zletilosti, přičemž oba rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Nežijí-li rodiče nezletilého dítěte spolu, upraví soud rozsah jejich vyživovací povinnosti nebo schválí jejich dohodu o výši výživného (§ 50)
Zároveň soud nemůže manželství rozvést, dokud nejsou poměry nezletilých dětí upraveny, včetně vyživovací povinnosti vůči nezletilým dětem (§ 26).
To znamená, že dříve než se vůbec rozvedete, soud určí v jakém rozsahu bude otec na dítě přispívat, resp. soud může schválit Vaší vzájemnou dohodu.

Odpovídá: právnička týmu AdvoCats