Otázka:

Dobrý den nevim jak podat žalobu proti sousedům,nemůžeme vůbec spát pořád nadnáma bouchaj něčim pořád takový rány až nám padá omýtka ze zdi.Už asi 2 měsíce se nemůžeme vyspat co nad náma bydlej,kvůli nim se brácha nemůžu vyspat do práce stává ve 4 hodiny ráno.Ty sousedi totiž pořád bouchaj pořád brzo od rána až dlouho do večera,brácha chodí spát kvůli nim ke kámošům a já mám zdravotní potíže.Jsem i nich byl a řikal jsem jim snad už 10krát,slušně jestli už konečne můžou přestat stím boucháním a stejně pořád bouchaj.Už mě stím obtěžujou celý dny.Já mám kvůli nim zdravotní potíže jak se nevyspim,se mi motá hlava a bolí mě pořád a zvracím stoho nevyspání kvůli nim.Se chci vás zeptat zaco je můžu obvinit podat tu žalobu nevím jak tu žalobu mám napsat podat jestli mi stím můžete poradit můžete mi napsat na email: milankej@seznam.cz , moc děkuji naschledanou.(Oni pořád lžou že nad náma nebouchaj já mám svědky že bouchaj jsem jim řikal).můžete mi poradit děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,Vaše práva upravuje ustanovení §127 Občanského zákoníku, kde je uvedeno: Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Proto zejména nesmí ohrozit sousedovu stavbu nebo pozemek úpravami pozemku nebo úpravami stavby na něm zřízené bez toho, že by učinil dostatečné opatření na upevnění stavby nebo pozemku, nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy...
Můžete tedy podat tzv, zdržovací žalobu, na základě které může soud přikázat Vašim sousedům, aby se takového chování zdrželi. Nejdůležitější na žalobě bude, abyste dokázali, že jde opravdu o obtěžování "nad míru přiměřenou poměrům".
Bylo by tedy užitečné si obstarat jiné důkazy, než prosté tvrzení. Soud se sám po ničem pídit nebude a bude rozhodovat pouze na základě Vámi předložených důkazů. Abyste tedy měli reálnou čanci na úspěch, je nutné se na to adekvátně připravit.
Vzory žalob jsou volně k dispozici na internetu,V textu žaloby je nutné popsat skutkový stav, dále to, jak můžete své tvrzení dokázat, návrh rozsudku. Je vhodné též uvést, že snaha o dohodu z Vaší strany nebyla úspěšná. Pro doložení tohoto tvrzení je dobré mít při jednání o dohodě se sousedem svědky. Pokud máte zdravotní potíže, určitě si to nechte potvrdit od Vašeho lékaře.
Přeji mnoho štěstí ve Vaší nepříjemné situaci.
S pozdravem

Odpovídá: právnička týmu AdvoCats