Otázka:

Dobtý den, je mi 26let, s přítelem máme dceru 1.5let.Před rokem jsme si pořídili rodinný dům na hypotéku.Přítel je zapsaný v listu vlastníctví a já jsem jen spoludlužník v ůvěrové smlouvě. Do nemovitosti jsem investovala cca 100 000Kč, nemám o tom ale papír. Bohužel přítel si našel jinou přítelkyni a já se odstěhovala k mamce na Slovensko. Nevím jak postupovat dál, když jsme brali hypotéku, sepisovali jsme papír o vzájemném vyrovnání u notaře, byla to součást ůvěrové smlouvy.Nechce mi ani dávat peníze pro malou...Skutečne nevím jak dál. Malá má trv. bydliště v Ostravě, já na Slovensku.Chtěla bych si ji napsát na trvalo tady k mamce. Prosím poraďte mi, jak dál...Měsíční splátky jsou cca 20 000. Počas společného života jsme bydleli v podnájmu a koupili si auto. Je ale taky psané na něho. Dá se nejak obhájit i takové soužití jako druh a družka? Prosím poraďte mi, předem děkuji. S pozdravem Zuzana

Odpověď:

Paní Zuzano,

Váš dotaz je v podstatě několik dotazů dohromady, takže se pokusím odpovědět postupně. Náš právní řád (předpokládám, že jste všichni občany České republiky, vč. dítěte) tento institut druh + družka nezná. Řeší se tato otázka až v případě úmrtí jednoho z nich, kdy ten druhý uplatňuje nárok na dědictví. Dokládá pak, že spolu žili, a trvale bydleli po řadu let (na stejné adrese) a pečovali o společnou domácnost. To není Váš případ.

 

Pro Vás je nyní rozhodující smlouva či notářský zápis o vyrovnání. Ten by měl obsahovat vše, co byste mohla uplatnit v žalobě za zaplacení dluhu, kterou byste mohla proti býv. druhovi podat v místě jeho posledního trvalého bydliště. Je otázkou, kdo splácí hypotéku, jak jste se dohodli o vyrovnání za auto, nebo zda bylo z jeho vlastních peněz. Je to řada věcí, které by každý právník ke kvalitní poradě potřeboval vědět.

 

Pokud jde o výživné na dceru, lze to řešit buď dohodou rodičů a nebo - a to je jistější - návrhem k soudu, který by upravil jak svěření dítěte do Vaší péče a současně i vyživovací povinnost otce. Řešil by to soud v místě Vašeho společného trvalého bydliště.

 

Pokud jde o „trvalé bydliště dítěte" nemůže být v jeho věku 1,5 roků nikde evidováno, ale až od 15. roku věku. pokud byste se obrátila na soud ohledně svěření dítěte do péče a ohledně výživného, uváděla byste tam svoje trvalé bydliště, které je zřejmě tč. u matky na Slovensku. Od toho by se pak odvinulo bydliště nezl. dítěte Vám svěřeného do výchovy.

 

Odpovídá: právnička týmu AdvoCats for Women