Otázka:

Jsem Vam velice vdecna, ze se mohu na Vas takto obratit. Je mi 37 let, VS, jsem rozvedena a vychovavam syna sama. Otec nikdy nejevil o syna zajem, nikdy se o neho nestaral, rozvedli jsme se kratce po jeho narozeni. Nikdy mu neposilal darky k vanocum, narozeninam ci svatku. V prubehu jednani si snizil i vysi sveho oficialniho prijmu, takze mu snizili alimenty. Vychovavam tedy sveho syna sama, je velmi nadany, hraje na keyboard, navstevuje ruzne krouzky, jazykovou skolu. Vyzvedavat ze skoly mi pomaha i maminka. V prosinci lonskeho roku jsem podala u soudu zadost o zvyseni vyzivneho. Pri teto prilezitosti me kontaktoval otec meho syna a sdelil mi, ze zadne navyseni neprichazi v uvahu, ze to ma stejne tak zarizene. Na nasi prvni schuzku po 7-mi letech jsem vzala sveho syna s sebou. Otec se od te doby s nim nekolikrat videl - vzdy v lichou sobotu, kterou mel stanovenu soudem. Za tu dobu ale neudelal nic dobreho, jenom mu vykladal, ze hrani na keyboard je blbost, ze se nema ucit nemecky, ukazoval mu svoje spatne znamky ze zakladni skoly, postvaval, nutil ho psat denik aj. Jakub k nemu po techto zkusenostech nechce uz nikdy chodit. Ja to akceptuji. Do teto doby jsme zili v klidu a v pohode a najednou jen negativizmus. Otec Jakuba ale dokonce podal u soudu zadost na rozsireni styku, najal advokatku a napsal si tam nehorazne pozadavky, kterou jsou neprijatelne a naprosto skodlive. Syn ma plno aktivit, jeho otec vubec nebral to v potaz ani se ho nezeptal. Synovi bude letos 10 let. Chodit k svemu otci uz neche, neciti se u nej dobre. Neni z nej dobre ani mne. Nejhorsi je, ze jeho otec neustale vyhrozuje vykonem rozhodnuti. Nyni si vycitam, ze jsem vubec nejakou zadost o zvyseni vyzivneho podavala, zili bychom si stastne a spokojene dal, o jeho otci bychom nic nevedeli a ted mame jen trapeni. Mame z toho oba nekdy az psychosomaticke poruchy(bolesti hlavy, mne navic z toho obcas boli u srdce.) Jeho otec neustale lze, sbira jen dukazni materialy pro soud, syn k nemu chodit nechce. Prosim Vas timto o pomoc. Jsem z toho nestastna. Chtela jsem se zeptat, zda-li mohu chranit zajmy ditete. Nemuze si otec styk se synem vynucovat nasilim, kdyz syn k nemu chodit nechce? Z toho mam nejvetsi strach a chci syna chranit, aby z tak talentovaneho kluka nezbyl nakonec uzlicek nervu. Muze soud omezit mu se synem styk anebo vydat narizeni, ze jen za me pritomnosti? Dekuji Vam mnohokrat.

Odpověď:

Vážená paní,

Z Vašeho dotazu je zřejmé, že probíhá nějaké soudní řízení - patrně je projednáván návrh otce na úpravu styku se synem ve směru rozšíření styku. Pokud řízení neskončilo a je pouze ve fázi kdy byl podán jen otcův návrh, který Vám soud poslal na vědomí a k vyjádření, můžete v podstatě vše, co jste uvedla ve svém dopise proFemu proč chcete naopak styk omezit event. dosáhnout toho, aby se uskutečňoval za Vaší přítomnosti do tohoto vyjádření napsat. Soud by pak měl nařídit psychologické vyšetření syna i rodičů a na základě znaleckého posudku rozhodovat.

Jestli ale jde již o skončený spor a Vám běží lhůta k odvolání (tj. 15 dní po doručení a převzetí rozsudku), rozhodně se odvolejte.

Jak vyjádření tak zejména případné odvolání by Vám měl zpracovat advokát event. právník, zabývající se touto problematikou.

 

S ohledem na blížící se dovolenou nemohu s Vámi celou věc probrat osobně, ale právní zastoupení Vám rozhodně doporučuji.

Odpovídá: Právnička proFemu