Otázka:

Dobrý den, obracím se s dotazem,zda lze zamezit jakémukoli kontaktu ze strany bývalého pertnera.Jeho prozvánění na mobil a sms z netu mne obtěžují a traumatizují mne. Není to příjemné ani současnému partnerovi. Rozešli jsme se před dvěma lety,protože se objevila jiná žena.Trápilo mne to, ale život se musel žít dál a tak nastal konec.Chtěl vrátit všechny dárky, udělala jsem tak, jelikož stále telefonoval a psal.Připadalo mi, že po té,co mu vše asi došlo, začal prudit. Za doby společného soužití jsme si koupili napůl auto, které nyní vlastní. Ze svých prostředků jsem koupila staré vesnické stavení, kam jsme spolu jezdili. Po ukončení vztaku vše odvezl a dokoncde uřízl přívod hody, protože jej udělal.Dělá si stále nároky na vyplacení nějakých peněz. Jeho jakýkoli kontakt mi je nepříjemný a řekla jsem mu, že si nepřeji,aby mne obtěžoval. Bohužel, stále prudí. Dnes mne zas oslovil, proto žádám o radu, jak dál.

Odpověď:

Dobrý den.
V současné době je možné požádat soud, aby na zákadě předběžného opatření zakázal kontakt, navazování kontaktu případně i přiblížení na určitou vzdálenost v případě, že je závažným způsobem ohrožena lidská důstojnost a zdraví. Toto je však třeba soudu doložit, např. nevhodnými sms zprávami.

Pokud obsah či četnost není důvodem pro vydání výše uvedeného předběžného opatření, mohlo by jeho jednání naplnit i skutkovou podstatu přestupku proit občanskému soužití.

I přesto, že Vás jeho jednání obtěžuje, doporučuji shromažďovat vše, co by mohlo v budoucnu sloužit jako důkaz pro trestní řízení (stalking). Jinak by bylo pravděpodobně dobré veškeré Vaše majetkové vztahy soudně upravit a tím postavit na jisto.

 

Odpovídá: právnička týmu AdvoCats for Women