Otázka:

Dobrý den. S manželem jsem se rozvedla,protože mě psychicky i fyzicky týral a bez mého vědomí vykouzlil obrovské dluhy. Výživné mi již víc jak dva roky neplatí, pobírá pouze důchod - podala jsem tedy žádost o exekuci na tento důchod. Avšak na účet mi přichází jen malá částka. Pokusila jsem se podat trestní oznámení, avšak to bylo zastaveno, protože bývalý manžel slíbil, že bude výživné platit, že je nyní v těžké situaci. K tomu však nedošlo a dluh na výživném je již asi 65000Kč. Abych syny uživila přibrala jsem si další práci, pracuji v denním provozu, k tomu noční služby v nemocnici - je to šílené.K tomu stále splácím obrovské dluhy, které by měl platit manžel, ale neplatí a mě by hrozila exekuce, protože dluhy vznikly v době manželství. Je nějaké východisko z tého situace? Loni na podzim starší syn dosáhl 18 let, ale rád by studoval, učí se dobře. Potřebuji pomoc. Děkuji Klára H.

Odpověď:

Dobrý den,
z Vašeho dotazu není úplně jasné, zda již mezi Vámi a bývalým manželem bylo po rozvodu vypořádáno společné jmění manželů, a jakým způsobem bylo vypořádáno. Podle § 143 odst. 1 písm. b) zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku do společného jmění manželů nespadají závazky, „jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého". Toto je však potřeba při vypořádání společného jmění před soudem prokázat, jinak budou i tyto závazky považovány za závazky spadající do společného jmění manželů (§ 144 občanského zákoníku). Při vypořádání společného jmění po jeho zániku rozvodem „se vychází z toho, že závazky obou manželů vzniklé za trvání manželství jsou povinni manželé splnit rovným dílem" (§ 149 odst. 2 občanského zákoníku), pokud tedy spadaly do společného jmění manželů. V případě, že již bylo Vaše společné jmění vypořádáno a uplatnila se tato zákonná domněnka, znamenalo by to, že Vy jste povinna platit polovinu ze závazků a Váš bývalý manžel také polovinu. Dále uvádíte, že bývalý manžel pobírá důchod - jedná se o starobní nebo invalidní důchod? Má možnost nějakého přivýdělku? Pokud ano, nebo pokud např. vlastní nějaký majetek (dům, byt apod.), bylo by možné pokusit se vymoci dlužné výživné tímto způsobem. Bez hlubší znalosti Vaší situace zatím odpovídám pouze takto stručně. Pokud napíšete doplňující informace, bude možné Váš dotaz zodpovědět konkrétněji.
S pozdravem,

 

Odpovídá: Právnička týmu AdvoCats for Women