Otázka:

Dobrý den, měla jsem ještě do nedávna přítele, byl o 12 let starší. Mě je 21. Byli jsem spolu dva měsíce, po celou dobu jsme spolu bydleli, já v jeho bytě. Pak už jsem to nemohla snést, neustálé urážky, ponížení, nadávky, dělal si ze mě legraci, Když jsem se projevila, chytil mě pod krkem. Táhnul mě za autem, když jsem si z něho chtěla vzít svýho psa, přivřel mi do okýnka ruce a klidně jel. Prý si mě nevšiml. Před pár dny mě napadl v práci, dělám barmanku, něco po mě hodil, rozbil mi hlavu, byla jsem na šití. Bratr mě odvedl na Policii ČR, tam se to sepsalo a asi se to bude řešit, mám neschpenku. Nevím, co od toho mám čekat, mám dva svědky, co se tam stalo. On ale byl URNA v Praze a všude má známé, jak u policie, tak u soudu. Já byla léčena na psychiatrii s Emočně nestabilní poruchou, zatím ze mě všude udělal magora. Nevím, jestli nemám obvinění za napadení stáhnout, bojím se, aby se to nakonec neotočilo proti mě a neměla z toho potíže nakonec jenom já a on se jen nesmál. Taky bych ráda věděla, co mu hrozí. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
v úvodu bych Vám ráda sdělila, abyste trvala na podaném trestním oznámení. Práce v URNĚ automaticky nezakládá beztrestnost a známosti, které v těchto případech obvykle nepomohou. Naopak, právě fakt, že dotyčný pracoval v této organizaci je ostudou a přitěžující okolnost. Sama mít potíže nemůžete, pokud budete trvat na svém a v klidu policii vše zdůvodníte a popíšete.
Pokud je Vaše oznámení ve fázi počáteční, je především potřeba vše doložit lékařskou zprávou, co nejdelší neschopenkou a svědeckými výpověďmi. Jak jsem pochopila pomohl Vám bratr, ale je třeba uvést další svědky, kteří u incidentu byli. Nejde jen o to, zda budou ochotni vypovídat, ale pokud budou uvedeni, měli by svědčit ve Váš prospěch. Důležité je také uvést veškeré jiné násilné chování (ať už jde o psychické či fyzické týrání), kterým se na Vás dotyčný dopouštěl. Dlouhodobost a intenzita v těchto věcech hrají svou roli.
A co se týká Vaší diagnózy, nezakládá nikomu právo, aby Vás nadále očerňoval a především fyzicky napadal, byť byste měla jakoukoli jinou diagnózu.
Závěrem doufám, že s přítelem již nežijete ani nepřemýšlíte, že byste se k němu vrátila. Obvykle své činy tito jedinci opakují. Nevím, jak bude policie kvalifikovat incident, ale předpokládám, že půjde o ublížení na zdraví, týrání osoby blízké...
Hodně štěstí

Odpovídá: právnička týmu AdvoCats for Women