Otázka:

dobry den, mam vazny probl.s byvalym druhem,otcem mych deti.od loňskeho unora nemame spol.domac.ziji s detmi v pronajmu,byl i soud ohledne vyzivneho a deti mam ve sve péci.uz rok me obtezuje,psych.depta,urazi,omezuje vulgarnimi sms,vyhrozuje atd,a to dokonce i me zname.na policii mi nijak nepomohli,pry takovych je spousta a nemam na to reagovat.mohu za tohle vsechno podat na neho trestni oznameni?trva to rok a chci aby vedel ze i na tohle je metr? dekuji

Odpověď:

Dobrý den,

jednání Vašeho bývalého druha by mohlo naplňovat znaky trestného činu nebezpečného pronásledování podle § 354 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku, pokud by byly splněny uvedené podmínky:

Nebezpečné pronásledování
(1) Kdo jiného dlouhodobě pronásleduje tím, že
a) vyhrožuje ublížením na zdraví nebo jinou újmou jemu nebo jeho osobám blízkým,
b) vyhledává jeho osobní blízkost nebo jej sleduje,
c) vytrvale jej prostřednictvím prostředků elektronických komunikací, písemně nebo jinak kontaktuje,
d) omezuje jej v jeho obvyklém způsobu života, nebo
e) zneužije jeho osobních údajů za účelem získání osobního nebo jiného kontaktu,
a toto jednání je způsobilé vzbudit v něm důvodnou obavu o jeho život nebo zdraví nebo o život a zdraví osob jemu blízkých, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.

Důležité je především: shromažďovat a uchovávat veškeré důkazy (sms, výpisy telefonických hovorů, případně nahrávky hovorů, dopisy apod.) - a to by měli činit i Vaši známí, které také obtěžuje, anijak pachatele nekontaktovat, neodpovídat mu (většinou takovým pronásledovatelům jde především o to, aby vyprovokovali svou oběť ke komunikaci s nimi). Případně ale můžete zkusit napsat mu např. sms, že jestli nepřestane, podáte trestní oznámení pro trestný čin.
Pokud se rozhodnete podat trestní oznámení, doporučuji si nejdříve sepsat veškeré podklady (jak dlouho útoky trvají, jak jsou časté, zda se stupňují apod.) a obrátit se přímo na státní zastupitelství, pokud Vám na Policii nepomohli.
Je také možné, že jednání pachatele bude vyhodnoceno jako přestupek proti občanskému soužití, nikoli trestný čin, pak přichází v úvahu § 49 odst. 1 písm. c) zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích:

Přestupku se dopustí ten, kdo úmyslně naruší občanské soužití vyhrožováním újmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obviněním z přestupku, schválnostmi nebo jiným hrubým jednáním. Za tento přestupek lze uložit pokutu až do 20 000 Kč.

S pozdravem,

Odpovídá: