Otázka:

Dobrý den. Prosím o radu. S manželem se rozvádíme, jedná se o rozvod dohodou. Loni jsem rozvod na jeho naléhání pozastavila. Děti již máme rozsouzené. Ale před měsícem jsem jednání znovu obnovila. Manžel však odmítá tuto skutečnost přijmout, dokonce chtěl spáchat sebevraždu, pátrala po něm policie a byl několik dnů hospitalizován na psychiatrii. Momentálně bydlí u svojí matky, ale chce se co nedjříve znovu vrátit do našeho bytu. Za 14 dnů máme stání, rozvod prý odkýve, ale neustále mi vyhrožuje, že se mě ani tak nevzdá, že zabije každého na koho se podívám. Nevím čeho všeho je ještě schopen a mám strach o děti i o sebe. Problémem je společné bydlení v obecním bytě, jehož nájemcem jsme psáni oba dva. V majetkovém vyrovnání máme uvedeno, že byt se vymění za dvě bytové jednotky a do té doby ho budeme obývat společně. Již nemám žádné finanční prostředky ( vzala jsem si půjčku na splacení manž.dluhů) na uskutečnění výměny 3+1 za dva byty dle tohoto vypořádní. Opravdu mám z něho strach, jedná naprosto zkratovitě a představa, že bude bydlet s námi ve stejném bytě mě velmi děsí. Je nějaká možnost jak dosáhnout toho, aby se nemohl vrátit a tím stresovat a ohrožovat mě i děti?? Děkuji za vaši odpověď

Odpověď:

Dobrý večer,

Z Vašeho dotazu jsem usoudila, že pokračujete v rozvodovém řízení dne ust. § 24 a) zákona o rodině, tj. rozvod dohodou účastníků.

Pokud jste v rámci navržených dohod vypořádali s manželem budoucí bydlení tak, že současný byt vyměníte za dva malé byty, nelze jinak, než tuto dohodu naplnit.

Daleko lepší by ovšem bylo, kdybyste s dohodou o budoucím bydlení nesouhlasila z důvodů, které uvádíte a požádala soud o zrušení společného nájmu bytu. Sice to neuvádíte, ale je dosti pravděpodobné, že děti byly svěřeny do výchovy Vám a proto byste měla Vy šanci domoci se novou žalobou (nikoli to řešit v rámci rozvodu), že byt , resp. nájem bytu bude přiřčen Vám a dětem, ale s tím, že budete musit zajistit manželovi (bývalému v té době) náhradní bydlení. Sice je to možná cesta, ale na velmi dlouhé lokte.

 

Nevím , jakým způsobem jste právo nájmu bytu s manželem získali, což je při soudním řešení kdo nadále bude v bytě bydlet také jedna z rozhodujících věcí.

 

Teď je asi třeba vyřídit alespoň dočasné vykázání manžela z bytu. To lze po opakovaných útocích i slovních pouze prostřednictvím policie ČR. Musíte se obrátit na policii a do protokolu (ten musí PČR sepsat) oznámit jeho výhrůžky, že jeho chování má negativní vliv na výchovu dětí, okolnosti ohledně jeho léčby na psychiatrii atd. Ale jak už jsem uvedla, když docílíte vykázání manžela z bytu, bude to na krátkou dobu - 10 dní a pak se vrátí.

 

Myslím, že byste se neměla nechat vydírat výhrůžkami o sebevraždě a měla byste požádat o pomoc odborníka, nejlépe psychiatra, který manžela zná - po hospitalizaci se patrně u někoho léčil. K posouzení, zda výhrůžky ohledně sebevraždy myslí vážně či nikoli, nejsem kompetentní posuzovat. Patrně by to chtělo společnou terapii u odborníka.

 

To je vše, co Vám ve Vaší problematické situaci mohu poradit.

 

Odpovídá: právnička týmu AdvoCast for Women