Otázka:

Dobrý den, moc prosím o radu. Můj manžel mne i dceru vyštval svým násilnickým chováním z našeho domova. Vše řeší jen z pozice, že on má moc. Tento týden jeho snahy nám škodit vyústili v to, že dceru bez předchozího upozornění odvezli do diagnostického ústavu. Prosím kdo můžete poraďte a pomozte. On sám nemá zájem o její návrat. Jak může dítě někdo nechat takto zavřít a co s tím dělat. Od té doby nedělám nic jiného než sháním pomoc. Přišla jsem i o práci o kterou jsem se ucházela, ale po zavolání sociální pracovnice jsem musela odtamtud okamžite odejet abych se jí aspoň pokusila na okamžik vidět a třeba aspoň rozloučit. Podařilo se - viděla jsem ji asi minutu. Bylo to hrozné - rozloučit jsme se spolu nemohly. Již jsem ji neviděla od rána co odešla do školy 4 dny a návštěvy jsou až v úterý 1 a půl hodiny nesmím jí tam ani nosit věci a tak. Otce to přirozeně nezajímá. Prosím poraďte co s tím. On má velmi zdatnou právničku, která mu vše u soudu vykřičí kdežto já do této doby jsem měla na právníky vždy smůlu. Sázela jsem vždy na slušnost a zdravý rozum,ale byla to chyba. Také mi oznámili v ústavu, že pokud se budu odvolávat pobyt dcery prodloužím. A do toho je dcera ještě v nemoci a měla jít na odborné vyšetření a chodit s úrazem ruky na rehabilitaci. V ústavu mi řekli, že oni mají dětskou zdravotní sestru takže je vše vyřešeno. Volala tam i má dětská lékařka- ale smůla. Omlouvám se, asi to popisuji zmateně. Je toho na mne moc. Prosím pomozte. Moc děkuji za odpovědi

Odpověď:

Vážená paní,
Vaše situace není jednoduchá a je v ní hodně neznámých. Není zejména jasné, za jakých okolností byla dcera umístěna do diagnostického ústavu. Dále také, zda je u opatrovnického soudu podán návrh na svěření dcery do výchovy, zda se nacházíte v azylu, či máte zajištěnou bytovou potřebu pro sebe a i pro dceru. Zda jste zaměstnaná, zda jste na otce podala trestní oznámení atd.
Bez podkladů se těžko dávají relevantní rady, nicméně pokud jste z blízkého okolí Prahy či z Prahy, zavolejte na linku 224 910 744 v úterý 9- 12:00 či ve středu 17:30 - 20:30 a domluvte si schůzku s některou z našich právniček v Praze, a nebo pokud je pro Vás obtížné do Prahy přijet , zkuste zavolat a zaslat listiny na naši kancelář v Praze 5, Plzneňská 66.
Rozhodně byste se měla pokusit dceru co nejdříve dostat z ústavu. Nenechte se zastrašit, abyste nevyužívala svých práv (odvolání proti rozhodnutí, předběžné opatření, stížnosti atd.).

Je mi líto, že nemohu být konkrétnější, ale bez dalších informací nemohu jinak.

S pozdravem

Odpovídá: Právnička týmu AdvoCats