Otázka:

Dobrý den potřebovala bych radu ohledně manžela.Jsme spolu přes rok oddáni a manžel mi před svatbou zatajil skutečnost,že s bývalou manželkou mají dost velké dluhy,které nesplácejí.Já jsem byla k němu v tomhle směru upřímná a po pravdě jsem mu řekla o pujčkách které mám a řádně je splácím.manžel v tom neviděl problém!Po svatbě začal pracovat v dobře placené firmě.Ale záhy mu přišla na plat exekuce...manžel se přiznal,že jednu měli s bývalou manželkou.Vyřešilo se to pujčku,kterou jsem si vzala,protože jinak bysme s mým příjmem nevyšli.Z platu mu zustalo minimum.Staráme se o dvě dcery a jinak bysme nevyžili.Později manželovi Přišla druhá exekuce a potom třetí,kdy mi jako zákonné manželce odstavili učet.Situace se stala neřešitelnou.manžel se ke mě chová majetnicky,nesmím navštěvovat kamarádky,prohlíží mi mobilní telefon a během rodinných oslav mě před všemi ponižuje.Chorobně žárlí bezduvodně.Jakékoliv pokusy o řešení naší situace odmítá.v současné době jsme oba bez práce.situace se pro mě stala neřešitelnou.Museli jsme se odstěhovat k jeho rodině,protože bysme neměli na placení nájemného v bytě.Prosím o radu.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
Váš dotaz obsahuje více problémů, na které se Vám budu snažit stručně odpovědět.
Pokud měl váš manžel s bývalou manželkou dluhy, jsou povinni splácet je společně a nerozdílně oba bývalí manželé. Bohužel i jeho dluhy jsou i Vaše dluhy.
Abyste uchránila svůj majetek, mohla jste v průběhu manželství žádat zúžení společného jmění manželů. Jde o rozdělení majetku manželů v případech nezbytných, aby druhý manžel nepřišel v důsledku podnikání, dluhů apod. alespoň o majetek tvořící základní vybavení domácnosti. Nejste v lehké situaci, i s ohledem na to, jak se k vám manžel chová. Samozřejmě lze to řešit i rozvodem a vypořádním společného jmění manželů. Pokud berete pouze podporu v nezaměstnanosti a přídavky na děti je další věc. Nejlépe by bylo najít si práci. V tomto směru Vám však nejsem schopna poradit. Pokud je manžel agresivní a ponižuje Vás, můžete podat trestní oznámení. Pak by ovšem rozvod byl nevyhnutelný.

Odpovídá: právnička týmu AdvoCats for Women