Otázka:

Dobrý den,obracím se na Vás s tímto dotazem.Po 7 letém manželství se chci s manželem rozvést (manželství bylo pro mě deprimující,manžel mě odříznul od peněz,nekomunikoval,urážel mě a ponižoval)Poté si našel milenku a já jsem se rozhodla pro rozvod.Když jsem mu to sdělila,vrátil se okamžitě domů a začalo peklo.Vyhrožoval mi,že mě připraví o děti (máme dvě 4 roky a 1,5), že mě připraví o všechno a ještě budu platit dluhy.Když jsem mu řekla,že jsem na to připravená a že o všem rozhodne soud,tak změnil taktiku,začal mi vyhrožovat sebevraždou a demonstrativně ji předvedl.Volala už jsem 2 x policii,kdy oni byli svědky,že manžel vyvádí,nenech v noci vyspat děti,uráží mě a podobně.Já jsem již zažádala o svěření dětí do péče a teď čekám.Jsem na mateřské,pobírám 3.800,-.Uvažuji,že podám trestní oznámení za domácí násilí,ale pořád mám strach,že tím všechno zkomlikuji.Když manželovi nedám celou mateřskou,tak mě neživí,vyhrožuje,že nebude platit nájem,úvěry atd.Jak mám postupovat? A můj druhý problém je v rozdělení SJM. Manžel se stal před svatbou nájemcem družstevního bytu, na který si vzal úvěr.Ten jsme spláceli již v manželství a po nějaké době jsme byt prodali a z části těchto peněz jsme doplatili úvěr a koupili byt v osobním vlastnictví,který je v SJM a na zbytek kupní ceny a na rekonstrukci jsme si vzali úvěr ze stavebního spoření, kde já jsem spoludlužníkem.Nemůžeme se dohodnout na tom co udělat z bytem, já jej prodat nechci,nemám s dětma kam jít a on mě nutí k prodeji výhružkama,že nebude platit nic a byt nám vezmou v exekuci.Prosím poraďte na co mám právo.On se ohání tím,že jsme použili na koupi nového bytu peníze z jeho bytu.Ale to přece není tak jednoznačně řečeno, nebo jo.Už si nevím rady,jsem pod hrozným psychickým tlakem,už jsem připravená kvůli rychlému rozvodu podepsat snad všechno kromě dětí.Mám mu vyhovět,nebo bojovat? Děkuji mockrát za rady Markéta

Odpověď:

Paní Markéto,

prostudovala jsem Váš e-mailový dotaz v němž jste se obrátila o radu na proFem. Váš dotaz se rozpadá na několik částí a domnívám se, že není třeba je najednou společně řešit.

Především jste udělala dobře, že jste podala soudu návrh na svěření dětí do své péče vč. návrhu na výživné po dobu do a po rozvodu manželství. Dále předpokládám, že jste tento návrh podala po konzultaci s orgánem péče o dítě a ve spolupráci s ním, protože pracovnice tohoto orgánu jsou pro toto řízení opatrovníky nezletilých dětí. Je-li to všechno tak, pak je to první krok k rozvodu, který může být i nesporný, dohodnete-li se s manželem, že se k návrhu na rozvod připojí a že soudu předložíte Dohodu o vypořádání SJM a dále Dohodu o bydlení po rozvodu manželství.

Protože jste uvedla, že jste dvakrát volala Policii, předpokládám jednak, že v Vámi PČR sepsala protokol, který nezbytně nutně potřebujete pro případné další kroky vůči manželovi a máte na protokol právo. Nicméně z pohledu toho, že do případu již zasáhla PČR (případně Městská policie) a Vy se event. chystáte podat trestní oznámení na manžela z důvodu týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě dle ust. § 215a odst. 1 tr. z. (tento návrh nelze vzít zpět), nemyslím si, že by k rozvodu dohodou mohlo dojít.

Pak by nastoupil sporný rozvod, který by ovšem neřešil vypořádání Vašeho SJM - úvěry, byt, další bydlení atd., ale pouze a výhradně rozvod, protože děti musí být vyřešeny předem.

Dnem právní moci rozsudku o rozvodu zanikne ze zákona i Vaše SJM, ale vypořádat si je musíte do 3 let od právní moci rozsudku o rozvodu. Pokud se tak nestane, dostanete se do patové situace, protože pak budete mít ze všeho každý id. ½, tedy např. spoluvlastnictví k bytu a všemu ostatnímu. Před uplynutím lhůty 3 let, jak píšu shora, můžete o vypořádání po rozvodu požádat soud. Tyto spory jsou velmi nepříjemné a trvají dlouho, pokud si např. bývalí manželé nechají znalecky ocenit vše, co do SJM patřilo a bývají drahé.

Situace s bytem, jak jí popisujete, mi není zcela jasná. Byt je v SJM a přesto píšete, že hradíte nájem, což není možné, ale hradíte patrně jen služby s nájmem spojené. Při rozhodování soudu o bytě je sice okolnost, že podstatné finance na pořízení současného bytu pocházely s původního majetku Vašeho manžela (patrně tam šlo o úplatný převod členských práv k družstvu), brána v úvahu, ale je bránoé v úvahu také to, že Vám budou svěřeny do péče dvě nezletilé děti a nemáte jinou možnost bydlení.

Pokud jste z Prahy či blízkého okolí, můžete se se mnou spojit telefonicky na tel. 775 25 90 66 nebo na 2673 17 408 (na pevnou linku po 16. hodině), případně na e-mailovou adresu jirinaskachova(zavináč)seznam.cz, mohu Vám nabídnout osobní konzultaci, která je rovněž bezplatná.

Odpovídá: právnička týmu AdvoCats fo Women