Kyberstalking

Naďa Gubová

Stalking (lov, pronásledování) je termín, který označuje opakované a stupňované obtěžování v různých formách. Pronásledovatel svou oběť například bombarduje SMS zprávami, e-maily, telefonáty či "dárky", obtěžuje oběť nechtěnou a nevyžádanou pozorností. Pokud pronásledovatel používá výše zmíněné informační a komunikační technologie (ICT), potom hovoříme o kyberstalkingu.

Jaké jsou znaky kyberstalkingu?

  1. Pachatel se dlouhodobě snaží kontaktovat svou oběť přes SMS zprávy, emaily, dopisy, telefonáty, zasílání zpráv přes chaty či Skype, apod., může také posílat dárky a pozornosti domů či do zaměstnání.
  2. Charakter kontaktování může být ze začátku příjemný, obdivný a pozorný, pachatel si získává o oběti informace (kde žije, s kým žije, co má ráda). Pokud oběť nereaguje na kontakt dle představ pachatele, dochází k intenzivnějšímu kontaktování s prvky agrese, urážek, zastrašování či nevkusných komentářů, pachatel vyvolává v oběti pocity viny, vydírá ji a vyhrožuje.
  3. Stalker dává oběti najevo svou sílu a moc skrze výhrůžky, ať přímé či nepřímé, které vyvolávají v oběti strach. Pokud komunikuje přes informační a komunikační technologie (ICT), většinou oběti vyhrožuje tím, co o ní zjistil v předešlé, ještě příjemné, komunikaci (vím kde jsi, vím co děláš, co máš na sobě, vím s kým se stýkáš, …). Patří sem také fyzické pronásledování oběti cestou do práce, na nákup, domů, čekání před domem, pronásledování autem, ale i výhrůžky přímého fyzického napadení či zabití. Pokud se jedná o zvlášť nebezpečného pachatele např. se sadistickými sklony, může dojít ke skutečnému napadení a zvyšuje se i riziko usmrcení oběti. Pronásledovaná oběť pak bývá častou obětí sexuálně motivované vraždy.
  4. Další fází stalkingu je poškozování věcí oběti přímo – rozbitá okna, propíchnuté pneumatiky, poškozování osobních věcí nebo nepřímo – posílání např. virů emailovou poštou, elektronické nabourávání se do osobních údajů nebo rozšiřování nepravdivých informací po internetu, či dokonce vytvoření webové stránky o oběti, za účelem jejího poškození před rodinou, přáteli, zaměstnavatelem.
  5. Stalker může dojít i k tomu, že sám sebe začne označovat za oběť. 

Příklad:
Český zpěvák dostával stovky textových zpráv z SMS bran a e­ ­mailů ze skrytých IP adres. Bylo mu také vyhrožováno ublížením na zdraví a dokonce i smrtí. Hrozby směřovaly i vůči rodině. Na sociálních sítích vznikaly jeho falešné profily. Během svých turné i jiných cest mu přicházely vzkazy o tom, že je pod trvalou kontrolou a že na příslušném místě "chcípne". Zpěvák dlouho nevěděl, kdo jej terorizuje. První tři roky vše mlčky snášel. Věřil, že dříve či později dotyčný přestane. Nakonec se ale obrátil na policii. Stalo se tak poté, co tehdy neznámý stalker vnikl do počítače a ukradl mu hesla.

"K některým e­mailům jsem se již nikdy nedostal, protože mi v přibližně třech tisících soukromých korespondencích udělala tato osoba čistku. Měl jsem pocit naprosté ztráty soukromí a pocit bezmoci vůči sprostým a cynickým e ­mailům mimo jiné dosti brutálně zesměšňujícím smrt mého psa," dodal  zpěvák s tím, že stalker kontroloval každý jeho krok a uchýlil se i k výhrůžkám smrtí.  "Součástí této prapodivné hry byly i zprávy na diskusním fóru mého fanouškovského webu, kde tato osoba nejen zesměšňovala mou práci, ale dokonce přála smrt dcerce mého kolegy, který se mě v diskusi zastal. Informaci o nemoci jeho dcery měla tato osoba opět z mého soukromého e­mailu," doplnil zpěvák, který nakonec musel vyhledat pomoc psychiatra.

Policie případ vyšetřovala několik měsíců. Tři čtvrtě roku po podání trestního oznámení se zpěvák dozvěděl, že ze stalkingu je skutečně podezřelá dvaatřicetiletá fanynka z Ostravy, která pravidelně chodila na jeho koncerty a někdy mu z nich posílala amatérské záznamy.

Použitý zdroj:
Moravskoslezský deník, 9. 4. 2013