Sociální bydlení pomůže všem

9. 3. 2016

Ve středu 9. března 2016 od 10:00 v Braunově domě (Karlovo náměstí 671/24, Praha 1) proběhla kisková konference: Sociální bydlení pomůže všem, nejen sociálně vyloučeným

V souvislosti s tím, že by již v tomto březnu měl jít vznikající zákon o sociálním bydlení do mezirezortního připomínkového řízení, rozhodla se Alternativa 50+ spolu s dalšími organizacemi, které společně s námi na podzim minulého roku adresovaly otevřený dopis s výzvou k přijetí zákona o sociálním bydlení vládě České republiky, připomenout některé skupiny obyvatel, kterých se sociální bydlení týká a diskutovat možné nedostatky a hrozby, které hrozí přijetí samotného zákona, nebo které by mohly připravovaný zákon zbavit funkčnosti. V rámci tiskové konference byla krom jiného připomenuta problematiky nedostatku dostupného bydlení pro seniorky a seniory, ženy ohrožené domácím násilím nebo například děti opouštějící ústavní péči.

“Obáváme se, že se zákon stane součástí předvolebního boje a budou tendence udělat systém restriktivně,” uvedla socioložka Kateřina Kňapová z organizace Alternativa 50+.

“Ozývá se čím dál víc hlasů, které se snaží omezovat vstup do budoucího systému sociálního bydlení a co nejpřísněji nastavovat kritéria. Úspěšný systém má být ale právě posuzován podle toho, kolik lidí udrží, ne vyloučí,” řekl předseda Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka.

“Koaliční strany před volbami zákon o sociálním bydlení slibovaly. Když slyším z úst koaličních partnerů, že si počkají na návrh zákona a pak ho rozstřílejí, tak na co ta koaliční smlouva je,” řekl předseda Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka.

Na tiskové konferenci vystoupili:

  • Kateřina Kńapová, Alternativa 50+
  • Táňa Fisherová, Český helsinský výbor
  • Jitka Poláková, proFem, o.p.s.
  • Štěpán Ripka, Platforma pro sociální bydlení
  • Michal Ďorď, Vteřina poté

Tisková zpráva ke stažení: pdf

10 minutový záznam z konference odvysílaný na ČT24 (po 12. minutě) zde

Otevřený dopis ke stažení: pdf

http://denikreferendum.cz/clanek/22512-socialni-bydleni-nema-podporu-cele-koalice-hrozi-jeho-osekani-varuji-spolky

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-live-krimi/379254/neziskovky-se-boji-ze-volebni-boj-zprisni-nove-socialni-bydleni.htmld